6-7 vjet për të marrë drejtësi në Gjykatën e Lartë

Saturday, 12 Janar 2019 15:25

Drejtësia e vonuar është drejtësia e munguar, por në Gjykatën e Lartë të qytetarëve u duhet minimalisht 6 vjet për të marrë verdiktin përfundimtar për dosjet e tyre.

Stoku i dosjeve, i cili vetëm pak ditë me parë kapi shifrën e afro 29 mijë ceshtjeve ne pritje të gjykimit, duket se do te doje nje afat afër një dekade per tu kthyer ne normalitetit edhe në rast se gjykata plotesohet me anëtar. Avokatët thonë se kjo situatë u ka sjelle shqetësim dhe sidomos në cështjet civile

"Me këtë ritëm një dosje civile do i duhen 6-7 vite për tu gjykuar"

Por një tjetër gjykatë po ecen ne gjurmët e Gjykatës së Lartë përsa i perket stokut të cështjeve në pritje të gykimit është Gjykata Administrative e Apelit, e cila eshte e vetmja në Shqipëri dhe mbledh ankimimet e të gjitha gjykatave në rrethe

"Kemi vetëm një gjykatë Apeli adminstrativ që ka 22- 23 mijë dosje. Aty zakonisht prisnim deri në 2 vjet për një datë, tani kemi shkuar tek 3 vite dhe kam frikë se do të shkojmë dhe në 4 vite."

Sipas juristeve një zgjidhje për ketë volum të math çështjes duhet te japë vete Gjykata e Lartë, e cila duhet të nxjerre vendime unifikuese në mënyre qe praktika gjyqësore të zbatohet nga gjykatat e apeleve dhe te shmangen rekurset ne shkallën e trete te gjyqësorit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

… Sot, që nesër të mos jetë vonë!

Politikë

… Sot, që nesër të mos jetë vonë!

Nga Halil Teodori Situata politike në Shqipëri ka hyrë në një fazë kritike. Palët e përfshira sa vijnë dhe potencojnë frontet e përballjeve. Asnjë rreze shprese nuk ka për kompromis. Shteti...

Tragjike/ I moshuari gjendet pa jetë në mes të qytetit! Detajet

Aktualitet

Tragjike/ I moshuari gjendet pa jetë në mes të qytetit! Detajet

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete sot pasdite në qytetin e Korçës. I moshuari është identifikuar si Y.Muja. Policia dhe grupi hetimor ndodhen në vendin e ngjarjes dhe po punojnë...

Kriza e përplasjet në KZAZ, apeli i PDIU: Rama t’i kthehet arsyes

Aktualitet

Kriza e përplasjet në KZAZ, apeli i PDIU: Rama t’i kthehet arsyes

PDIU përmes një deklarate për mediat është shprehur e shqetësuar për situatën e fundit politike në vend. Ajo thekson se Shqipëria po rrëshqet me shpejtësi drejt një situate dramatike. Mes tjerash...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!