17 janari, dita kur Rama-Marku pastrojnë figurën e trafikantit Tahiri

Saturday, 12 Janar 2019 17:39

Grupi kriminal i Tahirit po shkon pas hekurave, po me kryekumbarin çfarë do të bëhet?! Edhe sa do ta mbrojnë Edi Rama, Arta Marku apo ndonjë prokuror a gjykatës tjetër?! Në 17 janar pwrfundon afati pwr hetimin e Tahirit dhe pwr ta shpwtuar, Edi Rama e ka veçuar nga grupi kriminal i “Habilajve”. Por Tahiri, është njeriu për të cilin italianët kanë një dosje 400 faqëshe plot me fakte.
Saimir Tahiri me këtë prokurori del i pa përlyer me trafikun e drogës së kushërinjve të tij Habilajt. Ndonëse Habilajt u akuzuan nga prokuroria e Arta Markut dhe Donika Prelës, se janë trafikantë, çuditërisht emri i ish-ministrit të Brendshëm Tahiri është ndarë nga dosja e grupit të strukturuar kriminal.
Sipas Arta Marku dhe Donika Prelës, ish-ministri duhet të akuzohet vetëm për shkelje të detyrës dhe jo për favorizim në trafikun e drogës.
Mekanizmi që Rama ka për të shpëtuar Tahirin është Arta Marku. Kjo e fundit është joshur edhe me pozicionin në KED, një prej komisioneve kryesorë që do të ngrejë strukturat e Drejtësisë së re.
Kjo e fundit me së Donika Prelës në krye të Krimeve të Rënda ka nisur edhe shpëtimi për ish-ministrin më të suksesshëm të Ramës. Donika Prela largoi nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, prokurorët e hekurt që po hetonin Tahirin, pavarësisht ndërhyrjeve. Elisabbeta Imeraj u komandua në Prokurorinë e Tiranës dhe Besim Hajdarmataj u degdis në Pogradec. Dosja e Tahirit tani është më e kontrollueshme dhe më e lehtë për të zbutur akuzat.
Nga vetë kryeministri, në publik u dhanë sinjale afrimiteti midis tij dhe ish ministrit narkotrafikant, që pas largimit të Xhafajt nga Ministria e Brendshme.
Këto dy sinjale duket se nuk i kanë pëlqyer ambasadës më të rëndësishme në vendin tonë, asaj amerikane. Ajo ka folur drejtpërdrejt për hetimin e Tahirit. Një pozicionim kundër treshes Rama-Marku-Prela.

Modifikuar më Saturday, 12 Janar 2019 17:42

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pas golit të dytë tifozët Kuq e Zi hodhën sende ndaj portierit

Sport

Pas golit të dytë tifozët Kuq e Zi hodhën sende ndaj portierit

Kombëtarja Shqiptare ka pësuar edhe golin e dytë para pak minutash në stadiumin “Loro Boriçi”, ndërsa mesfushori i Milanit, Calhanoglu vrapoi të festojë poshtë tribunës së tifozëve shqiptarë, çka provokoi...

Vrasja e avokatit të Shullazit, gazetari tregon takimin e fundit me të: Jam shokuar

Aktualitet

Vrasja e avokatit të Shullazit, gazetari tregon takimin e fundit me të: Jam shokuar

I ftuar në studion e “Report Tv”, gazetari Elton Qyno, ka rrëfyer takimin e fundit me avokatin Ravik Gurra, i cili u ekzekutua mbrëmjen e sotme në qytetin e Elbasanit. Qyno...

Dhoma e Avokatisë: Autorët e vrasjes së Ravik Gurrës të vihen para drejtësisë

Aktualitet

Dhoma e Avokatisë: Autorët e vrasjes së Ravik Gurrës të vihen para drejtësisë

Dhomave e Avokatisë së Shqipërisë ka reaguar lidhur me vrasjen në Elbasan të avokatit të njohur Ravik Gurra. Përmes një deklarate për mediat, Dhoma e Avokatisë kërkon që ngjarja të trajtohet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!