Avokati Lapaj: Të stepur për në SPAK? Prej standardeve të dyfishta të vettingut

Hënë, 11 February 2019 22:58

Në pjesën e tretë të emisionit “Open” nga Eni Vasili është diskutuar mbi Reformën në Drejtësi, e veçanërisht për strukturën e re hetuese të antikorrupsionit mes zyrtarëve të lartë në vend.

Një pyetje e rëndësishme që ngrihet në këto ditë është ajo që ka të bëjë me faktin se përse po stepen prokurorët të aplikojnë për t’u bërë pjesë e kësaj strukture.

Një prej argumenteve të dhëna prej të ftuarve në studio, por edhe nga avokati Adriatik Lapaj, është frika e përballjes me skanimin në procesin e vettingut, ku janë parë shpesh vendime me standarde të dyfishta.

“Shumë prej atyre që e quajnë veten të mirë, ndoshta po ngurrojnë sepse nuk duan të përballen me valën e parë të vettingut. Ndoshta duan të presin të bjerë vrulli i këtij skanimi kaq të rreptë aktualisht, apo ka edhe nga ata që mund të ndihen të djathtë që shpresojnë të ndërrohet qeveria e më pas të kenë një mundësi për të garuar. Por sigurisht janë edhe kriteret shumë të rrepta që kanë vendosur për çdo kandidat, duke nisur nga eksperienca shumëvjeçare, deri te heqja dorë nga privatësia”, tha avokati Lapaj.

Ai shprehu gjithashtu faktin se një pjesë ndikimi kanë pasur edhe vendimet e deritanishme të dhëna nga KPK dhe KPA.

“Kanë ikur prokurorë e gjyqtarë që kanë sekuestruar deri në 3 mln euro pasuri të dyshimtë, janë hedhur në rrugë prej vettingut, pse ‘shkoi të varroste nipin që dikur kishte bërë një krim’”, deklaroi avokati, duke futur edhe sarkazmën në fjalën e tij.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Orteku godet vendpushimin në Zvicër, bora zë poshtë mbi 10 njerëz (FOTO/VIDEO)

Globi

Orteku godet vendpushimin në Zvicër, bora zë poshtë mbi 10 njerëz (FOTO/VIDEO)

Një grup njerëzish janë zënë poshtë nga një ortek në një vendpushim të skive në alpet zvicerane. Sipas policisë në Valais, orteku është raportuar në Crans-Montana rreth orës 14:15 duke...

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Kronikë

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Një kalimtare ka mbetur e plagosur gjatë një aksidenti rrugor në aksin Lezhë-Milot, në vendin e quajtur Ishull Lezhë. Shtetasja me iniciale Gj.Ll. 58 vjeçe, banuese në Pukë, u përplas nga...

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Bota Shqiptare

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Qeverisë foli sërish për çështjen e dialogut me Serbinë dhe taksën. Ai deklaroi se, njohja e shtetit kosovar është kërkim faljeje për veprimet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!