“Nënat e Srebrenicës,” shpërthyen në lot pas dënimit të Karaxhiç

E mërkurë, 20 Mars 2019 21:56

Të mbijetuarit nga genocidi në Luftën e Bosnjës gjatë viteve '92-95 shpërthyen në duartrokitje pasi kreu i trupës gjykuese Vagn Joensen lexoi vendimin përfundimtar burg për jetë për ish-kreun politik të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, vendim i cili nuk mund të apelohet.

Ndërkohë jashtë selisë së Gjykatës, pjesëtare të lëvizjes “Nënat e Srebrenicës,” shpërthyen në lot pas dhënies së vendimit.

Qindra të tjerë u mblodhën në qendrën përkujtimore të Srebrenicës, ku 24 vite më parë u masakruan më shumë se 8 mijë boshnjakë, shumica prej tyre djem dhe burra myslimanë, një ngjarje e konsideruar si më e tmerrshmja në Europë që prej Luftës së Dytë Botërore.

Karaxhiç është zyrtari më i lartë që gjykohet në lidhje me luftën në Bosnjë, pas vdekjes gjatë procesit gjyqësor, të ish-presidentit serb Slobodan Milosheviç në vitin 2006.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Lifestyle

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Një foto e fëmijërisë së futbollistit Lionel Messi dhe bashkëshortes së tij Antonela Rocuzzo, e cila është realizuar në janar të vitit 1998, është publikuar së fundmi për herë të...

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Aktualitet

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Gjykata bullgare ka dënuar me 30 vjet burgim Severin Krasmirov për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares investigative Victoria Marinova. Trupi i Marinovas u gjet më 6 tetor të vitit të kaluar...

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Aktualitet

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Eva Meksi mbërriti në Bari përpara 28 vitesh dhe tani e konsideron qytetin e saj. Aq e vendosur është t’i ofrojë atij të gjithë grintën dhe energjinë e saj, sa që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!