Statistika e frikshme: 111353 shqiptarë lanë Shqipërinë dy muajt e parë të 2019-s

Hënë, 25 Mars 2019 12:04

Nga Ilir Nikolla

Ekziston një statistikë e thjeshtë për të analizuar flukset e lëvizjes së shqiptarëve jashtë vendit dhe për ta lidhur atë me ritmet e përgjithshme të emigrimit. Nëse në shumë muaj, balanca e shtetasve që dalin nga territori është gjithmonë më e madhe sesa numri i atyre që kthehen në atdhe, atëhere kemi të bëjmë me një largim pa kthim, me një emigracion të padeklaruar. Edhe numrat për janarin dhe shkurtin e këtij viti vijojnë të jenë me shifra katastrofë të larta, të cilat flasin për një eksod “të qetë” nga Shqipëria. Edhe pse balanca e dhjetorit ishte sërish negative, çka do të thoshte se përralla për numrin e lartë të emigrantëve që erdhën në Shqipëri për festa nuk ishte e vërtetë, shifrat e janarit dhe të shkurtit flasin për 111 353 shtetas shqiptarë që kanë lënë vendin. Rreth 90 mijë i përkasin vetëm janarit, ndërkohë që mbi 20 mijë është numri i atyre që kanë lënë vendin në shkurt.

Asnjë justifikim lidhur me lëvizjen 90 ditëshe të shqiptarëve në zonën Shengen nuk mund të fshehë emigracionin e fshehtë që po ndodh. Mediat e huaja flasin se shqiptarët e thyejnë viston 90 ditore dhe thjesht nuk paraqiten në zyra për të kërkuar azil (pasi është kuptuar se ai nuk jepet më), por vijojnë të qendrojnë në Gjermani, Francë, Itali e gjetkë thjesht në mënyrë të parregullt. Këto ritme, nëse do të vijojnë të tilla, rrezikojnë të mbërrihet në shifrat biblike të 3-400 mijë largimeve në një vit. Analistët mendojnë se një valë edhe më e madhe emigrimi do të verifikohet pas qershorit, kur Shqipërisë nuk do t’i çelen negociatat e kur në vend kriza politike do të ketë mbërritur kulmin me dështimin e zgjedhjeve vendore.

Ekspertët flasin se tradicionalisht, janari dhe shkurti janë muajt më të mirë të bilancit për emigracionin, pasi në muajt e fillimit mund të kompensohen hyrjet masive për festa apo largimet për pushime. Ky kompensim ka ndodhur dhe llogaria del -111353 shtetas.

Një pyetje për Edi Ramën: Sa e pret bilancin në fund të vitit, në mënyrë që të pranojë më në fund se po, po ndodh një eksod? (Pyetja është retorike, pasi largimet Rama i sheh si bojkot ndaj opozitës e si shans për të fituar pa u lodhur zgjedhjet 99,99 përqind...në e lënshim!)

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!