Na u premtua derjtësi, por gjykatat sot janë në kolaps

Saturday, 20 Prill 2019 16:54

Drejtësia në vend është në kolaps. Pas gjykatës Kushtetuese dhe asaj të Lartë, janë gjykatat e rretheve gjyqësore dhe Apelet, të cilat po funksionojnë me shumë vështirësi. Shkarkimet e gjykatësve nga institucionet e vettingut, apo tërheqja e tyre për shkak të konfliktit të interesit, kanë bërë që një numër i madh dosjesh të mbeten pa u shqyrtuar.

Përpara një situate të tillë, Këshilli i Lartë Gjyqësor, mbi bazën e kërkesave nga gjykata të ndryshme në Tiranë e rrethe vendosi në mbledhjen e së premtes të caktojë përkohësisht 106 gjykatës , të cilët do të gjykojnë 75 dosje penale, civile dhe administrative. Sipas Këshillit, vendimi për caktimin e përkohshëm të një numri kaq të lartë gjykatësish u bë me qëllim gjykimin e dosjeve brenda afateve që parashikon ligji, pasi në të kundërt shkeljet proceduriale mund të shfrytëzohen nga palët në proces për të bërë nul vendimin në rastet e dënimeve penale.

Pavarësisht këtij vendimi të Këshillit të Lartë Gjyqësor, gjendja në institucionet e dhënies së drejtësisë është tejet e rënduar, përderisa se numri i gjykatësve është reduktuar ndjeshëm.Gjasat janë që situata të rëndohet edhe më tej, teksa ditë pas dite institucionet e vettingut po firmosin shkarkimin e gjykatësve të cilët nuk justifikojnë pasuritë apo kanë probleme me figurën morale.

Kësaj situate të pazakontë, e cila nuk u parashikua dot edhe nga ekspertët e reformës në drejtësi, i shtohet edhe fakti se gjykata Kushtetuese dhe ajo e Lartë janë jashtë funksioni prej muajsh të tërë dhe mbetet e paqartë dita se kur këto dy institucione mund të rifillojnë normalisht punën.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk i fliste për klipin me drogë dhe alkool, Bebe Rexha pajtohet me babain

Bota Shqiptare

Nuk i fliste për klipin me drogë dhe alkool, Bebe Rexha pajtohet me babain

3 muaj më parë këngëtarja shqiptare me famë botërore Bebe Rexha publikoi këngën e titulluar ‘Last Hurrah’. Por klipin e këngës më drogë, cigare dhe alkool, ku Bebe shfaqej në skena...

Zgjidh një çelës dhe testo personalitetin tënd

Aktualitet

Zgjidh një çelës dhe testo personalitetin tënd

Zgjedhja mund t'ju surprizojë pasi do zbuloni diçka interesante për personalitetin tuaj. 1 - Ju keni zgjedhur çelësin më të thjeshtë. Pavarësisht formës së zakonshme, ka një dizajn shumë unik. Kjo...

Nuk e ka prezantuar kurrë të atin: Xhensila Myrtezaj publikon foton e parë me të!

Show-biz

Nuk e ka prezantuar kurrë të atin: Xhensila Myrtezaj publikon foton e parë me të!

Xhensila Myrtezaj është ndjerë nostalgjike sot dhe ka publikuar një foto familjare! Këngëtarja shqiptare nuk e ka prezantuar kurrë të atin në publik, por sot ka thyer rregullin e saj dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!