Kur besimi mund diktaturën/Si u ruajtën kambanat e Kishës në Pukë

Diel, 21 Prill 2019 15:05

Ndër Kishat e vjetra të veriut të Shqipërisë endë mbijetojnë gjurmë të ekzistencës së tyre që në lashtësi.

Pak kush e di që në Kishën e Shmisë, në fshatin breg të Pukës kambanat janë që prej ndërtimit të parë të Kishës.

Tingujt e tyre që ndalën për 40 vite u rikthyen sërish me kthimin e besimit fetar. Ishin vetë besimtarët që u kujdesën t’i varrosnin gjërat e Kishës, të cilat në fillim-vitet e tranzicionit erdhën të ngjashme me vetë historinë e Krishtit të ringjallur pas varrosjes.

Gjergj Thekna, sot 85 vite është ai që ruajti dy kambanat e hershme të Kishës së fshatit Breg.

Gjergji tregon se askush nga fshati nuk e dinte se ai kishte fshehur kambanat, madje as një pjesë e familjes së tij, deri kur ai bashkë me të birin vendosën t’i nxirrnin pas rrëzimit të regjimit diktatorial.

Historinë e mbijetesës së kambanoreve e përjetojnë me emocion dhe djemtë e Gjergjit. Frroku, një prej bijve të Gjergjit, tregon se si familja e tij refuzuan në vitin ‘92 , 40 milion lekë që ju ofruan në këmbim të kambanve, të cilat kanë pjesë prej ari.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk i fliste për klipin me drogë dhe alkool, Bebe Rexha pajtohet me babain

Bota Shqiptare

Nuk i fliste për klipin me drogë dhe alkool, Bebe Rexha pajtohet me babain

3 muaj më parë këngëtarja shqiptare me famë botërore Bebe Rexha publikoi këngën e titulluar ‘Last Hurrah’. Por klipin e këngës më drogë, cigare dhe alkool, ku Bebe shfaqej në skena...

Zgjidh një çelës dhe testo personalitetin tënd

Aktualitet

Zgjidh një çelës dhe testo personalitetin tënd

Zgjedhja mund t'ju surprizojë pasi do zbuloni diçka interesante për personalitetin tuaj. 1 - Ju keni zgjedhur çelësin më të thjeshtë. Pavarësisht formës së zakonshme, ka një dizajn shumë unik. Kjo...

Nuk e ka prezantuar kurrë të atin: Xhensila Myrtezaj publikon foton e parë me të!

Show-biz

Nuk e ka prezantuar kurrë të atin: Xhensila Myrtezaj publikon foton e parë me të!

Xhensila Myrtezaj është ndjerë nostalgjike sot dhe ka publikuar një foto familjare! Këngëtarja shqiptare nuk e ka prezantuar kurrë të atin në publik, por sot ka thyer rregullin e saj dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!