Më shumë maturantë jashtë Universiteteve, qeveria rrit pragun e mesatares

Premte, 10 May 2019 20:56

Qeveria shqiptare ka ndërmarrë sot 22 vendime të miratuara në mbledhjen e Këshillit të Ministrave.

Në vendimin e saj të tetë të mbledhjes së sotme, qeveria shqiptare me anë të Vendimit të Këshillit të Ministrave, vendosi përcaktimin e kriterit të notës mesatare për pranimin e kandidatëve në programet e studimeve të ciklit të parë dhe të ciklit të dytë të studimeve në institucionet e arsimit të lartë (IAL) për vitin akademik 2019-2020.

Në pikën dy të këtij vendimi të Këshillit të Ministrave, parashikohet një minimum mesatareje për pranimin në programet e studimit të ciklit të parë dhe të dytë të studimeve, ku për vitin akademik 2019-2020, do të jetë nota 6.5 (gjashtë pikë pesë).

Ndërkohë në pikën e pestë të këtij vendimi përcaktohet nota mesatare për kandidatët që aplikojnë për t’u pranuar në programet e studimit të fushës së mësuesisë për vitin akademik 2019-2020. Mesatarja e përllogaritur sipas këtij vendimi do të jetë nota 7.5 (shtatë pikë pesë).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Luan Rama për dorëheqjen e Haradinajt: Akt civil prej burri shteti

Politikë

Luan Rama për dorëheqjen e Haradinajt: Akt civil prej burri shteti

Luan Rama e ka quajtur peshë dinjiteti dorëheqjen e Ramush Haradinajt. Sipas Ramës, Haradinaj ka bërë një akt prej burri shteti i duke i mësuar të gjithve se sa vlerë ka...

Limaj: Intervistimi i Haradinajt, ftesë e padrejtë nga një gjykatë e padrejtë

Bota Shqiptare

Limaj: Intervistimi i Haradinajt, ftesë e padrejtë nga një gjykatë e padrejtë

“Ftesa për intervistë nga Gjykata Speciale në cilësinë e të dyshuarit për kryeministrin e Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj është një ftesë e padrejtë, nga një gjykatë e padrejtë”,- kështu...

Nuk përmbahet Ingrit Gjoni/ Surprizon ndjekësit me foton e fundit

Show-biz

Nuk përmbahet Ingrit Gjoni/ Surprizon ndjekësit me foton e fundit

Këngëtarja Ingrit Gjoni i ka befasuar të gjithë ndjekësit e saj me foton e fundit. Para disa orësh këngëtarja ka publikuar një foto ku shfaqet nudo, teksa ka hedhur mbi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!