Zona më e njohur turistike e Korçës prej tre ditësh pa ujë të pijshëm

Premte, 10 May 2019 22:18

Prej tre ditësh, fshati turistik i Dardhës vuan mungesën e ujit të pijshëm. Shkak janë bërë punimet në rrugën Boboshticë-Dardhë, të cilat kanë dëmtuar tubacionin kryesor të ujësjellësit. Ndërsa bizneset janë detyruar të anulojnë prenotimet e fundjavës.

Dëmtimi i rrjetit të ujësjellësit ka lënë pa ujë prej tre ditësh fshatin turistik të Dardhës. Nga punimet që po kryhen ne segmentin rrugor Boboshticë-Dardhë për vendosjen e mbrojtësve anësore është çarë tubacioni kryesor që furnizon fshatin me uji të pijshëm.

Kompania që zbaton projektin e rrugës nuk ka marrë përsipër riparimin e rrjetit të dëmtuar, çfarë ka detyruar banorët dhe bizneset të ndërhyjnë vetë për të zëvendësuar tubat e ujësjellësit.

Mungesa e ujit të pijshëm ka penalizuar dhjetëra biznese dhe bujtina që operojnë në fshat, të cilët kanë qenë të detyruar të anulojnë prenotimet e fundjavës.

Ujësjellësi që furnizon Dardhën është ndërtuar një shekull më parë. Prej disa vitesh, banorët e saj dhe bizneset e menaxhojnë vetë furnizimin me ujë, duke mos pranuar menaxhimin nga ndërmarrja përkatëse e bashkisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Luan Rama për dorëheqjen e Haradinajt: Akt civil prej burri shteti

Politikë

Luan Rama për dorëheqjen e Haradinajt: Akt civil prej burri shteti

Luan Rama e ka quajtur peshë dinjiteti dorëheqjen e Ramush Haradinajt. Sipas Ramës, Haradinaj ka bërë një akt prej burri shteti i duke i mësuar të gjithve se sa vlerë ka...

Limaj: Intervistimi i Haradinajt, ftesë e padrejtë nga një gjykatë e padrejtë

Bota Shqiptare

Limaj: Intervistimi i Haradinajt, ftesë e padrejtë nga një gjykatë e padrejtë

“Ftesa për intervistë nga Gjykata Speciale në cilësinë e të dyshuarit për kryeministrin e Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj është një ftesë e padrejtë, nga një gjykatë e padrejtë”,- kështu...

Nuk përmbahet Ingrit Gjoni/ Surprizon ndjekësit me foton e fundit

Show-biz

Nuk përmbahet Ingrit Gjoni/ Surprizon ndjekësit me foton e fundit

Këngëtarja Ingrit Gjoni i ka befasuar të gjithë ndjekësit e saj me foton e fundit. Para disa orësh këngëtarja ka publikuar një foto ku shfaqet nudo, teksa ka hedhur mbi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!