Ish-mbreti i Belgjikës dënohet me gjobë

E Enjte, 16 May 2019 22:32

Një gjykatë në Bruksel e ka dënuar me gjobë ish-mbretin e Belgjikës Albert II me arsyetimin se nuk e ka kryer testin e ADN-së.

Në shkurt, ai refuzoi t'i nënshtrohej një provë të tillë në një rast që kishte për qëllim të provonte se ai kishte një fëmijë të në vitet 1960.

Gjykata e Apelit ka vendosur që ish mbreti Albert II të paguajë 5.000 euro çdo ditë deri në momentin kur ai të kryejë testin e ADN-së.

Në nëntor të vitit të kaluar, gjykata në seancën e hapur mbi pretendimet e Delphine Boel vendosi se ish-mbreti Albert II duhej t'i nënshtrohej një testi të ADN-së brenda 3 muajve.

Mbreti 84 vjeçar i cili në vitin 2013 ia dorëzoi fronin djalit të tij Philippe, mbron idenë e tij se artistja 51 vjeçare Boel nuk është vajza e tij. Ndërkohë që Boel që prej 10 vitesh ngre padi të ndryshme për të provuar se mbreti është babai i saj.

Ish mbreti Albert II i cili tashmë nuk është në detyrë zyrtare nuk ka imunitet ndaj vendimeve të gjykatës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Plas në burgun grek, përleshje masive mes shqiptarësh

Aktualitet

Plas në burgun grek, përleshje masive mes shqiptarësh

Natë episodike në burgun e Koridhalosë. Gjatë natës 2 të burgosur shqiptarë janë përleshur egër, ndërsa një prej tyre ka kaluar nga sektori B në sektorin C. Fillimisht është bërë e...

Detaje/ Plagosja në Lezhë, shoqërime masive për ngjarjen

Aktualitet

Detaje/ Plagosja në Lezhë, shoqërime masive për ngjarjen

Policia e Lezhës ka shoqëruar disa persona për ngjarjen e djeshme, ku mbeti i plagosur një 35-vjeçar. Fatmirësisht i plagosuri është jashtë rrezikut për jetën dhe po merr ndihmë të...

Atentat me armë në Vlorë, dy të rinjve: një i vdekur, një i plagosur rëndë

Aktualitet

Atentat me armë në Vlorë, dy të rinjve: një i vdekur, një i plagosur rëndë

Një atentat me armë është bërë ndaj dy të rinjve që udhëtonin me motorr në rrugën e fshatit Poro të Vlorës. Si pasojë e atentatit, njeri prej tyre, Sotiraq Mëhilli...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!