20 vjet nga bombardimet e NATO-s/ Tritan Shehu: Një ditë e madhe sot për Kosovën

E mërkurë, 12 June 2019 11:09

Nga Tritan Shehu/ 

Historia vezulloi mrekulline e saj per shqiptaret.
Nje dite e madhe sot per Kosoven, shqiptaret e te gjithe Rajonin!
Nje rruge e gjate, e veshtire per te aritur deri aty,
Nje arritje unike me mbeshtetjen e pa zevendesueshme te Sh.B.A dhe vendeve te tjera te NATO-s.
Nje histori pa shembellte ne rruzull ne arritjen e saj per ne shqiptaret, qe filloi me demokracine ne Shqiperi per te vazhduar me tej me Kosoven e lire e te pavarur, me Maqedonine e Veriut e Malin e Zi ku shqiptaret jane pjese e qeverisjeve te atyre vende demokratike, antare te NATO-s, ne rrugen e integrimit.
Historia vezulloi mrekulline e madhe per ne shqiptaret.
Partneret tane te pa zevendesueshem e bene realitet ate.
Pa dyshim nje rol te dores se pare kishin dhe ngjarjet e zhvillimet demokratike ne Shqiperi mbas 1992, pozicionimi e mbeshtetja e saj, perpjekjet madhore te shqiptareve ne Kosove e gjetke.
Tashti, pavaresisht disa skenareve te rrezikshem ne horizont, ne kemi vetem nje te ardhme, ate europiane ku te gjithe se bashku do te jemi te bashkuar aty, pa kufije dhe barriera ndarese.
Kjo eshte e vetmja perspektive e sigurte per ne.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!