Arrestohet mafiozi kinez në Rinas

E mërkurë, 12 June 2019 17:22

I akuzuar si nga anëtarët kryesorë të një grup kriminal mafioz të cilët merrnin përfitime ekonomike përmes fajdeve, hapjes së kazinove dhe marrjes me dhunë të borxheve, një kinez ra në prangat e policisë shqiptare.

25-vjeçari Guanghui Lai sapo kishte hyrë në Tiranë dhe sipas autoriteteve kufitare kishte ndjekur itinerarin Hong Kong- Turqi me destinacion final Shqipërinë. Edhe pse autoritetet kineze kishin lëshuar një urdhërarrest ndërkombëtar nuk dihet se si ai ka mundur t’i shpëtojë policive të dy vendeve.

Autoritetet shqiptare kanë marrë në pyetje të riun lidhur me vizitën e tij në Shqipëri edhe pse ai ka deklaruar se kishte mbërritur si turist. Në ditët në vijim pritet të kryhet edhe ekstradimi i tij drejt Kinës atje ku do të vuajë edhe dënimin prej 10 vitesh burg. Sipas policisë në vitin 2013, 25-vjeçari së bashku me pjesëtarë të grupit të Guangdongut në Kinë kishin rrëmbyer një person duke e detyruar atë të ripaguante një borxh, në vlerën e 3.8 milion Yuan kinez.

Po në të njëjtën mënyrë në vitin 2014 Lai dhe grupi ku bënte pjesë kishin detyruar një tjetër biznesmen të shiste 23 suita hoteli, 40 vend parkime dhe 6 automjete me çmim shumë të ulët./

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!