Shifra të frikshme/ 182 mijë shqiptarë e braktisën vendin në 5 muajt e parë të 2019-s

Tuesday, 25 June 2019 12:51

Shifra katastrofike e braktisjes së vendit konfirmohet nga raportimi formal i INSTAT-it mbi hyrje daljet në Shqipëri për 5 muajt e parë të 2019-s. Edhe pse shifrat nuk përkthehen mirëfilli si shifra “azilantësh”, raportimi muaj pas muaji i hyrjeve dhe i daljeve ka një bilanc negativ, duke pasur rreth 30 mijë dalje më shumë çdo muaj. Edhe justifikimi i afatit 90 ditor të qendrimit në BE është rrëzuar, meqenëse për 5 muaj rresht në asnjë moment, hyrjet e shtetasve shqiptarë në vend nuk kanë qenë më të larta sesa daljet, duke vertetuar hipotezën, se shqiptarët e dalë nga vendi në janar-maj 2019 nuk po kthehen.

Sipas raportit të INSTAT, për 5 muajt e parë të vitit, kanë dalë nga vendi afro 2,2 milionë shtetas shqiptarë, ndërkohë që janë kthyer vetëm pak më shumë se 2 milionë. Diferenca neto është 182 mijë veta dhe sipas një analize të ritmeve, mendohet se deri në fund të vitit, kjo diferencë, në një version optimist (pra, nëse nuk parashikojmë një rritje të ritmeve të braktisjes së vendit, çka e parashikojnë shumë analistë) shifra e shqiptarëve që do ta braktisin vendin mund të mbërrijë në 300 mijë veta.

Shifra është e paprecedentë edhe për 6 vitet e qeverimit të Edi Ramës, ku mendohet se vendin e lanë rreth 500 mijë shqiptarë, pra afro 100 mijë në vit, dhe flet për një eksod të vërtetë, i cili shkaktohet jo veç nga kushtet e vështira ekonomike në Shqipëri, por në radhë të parë nga kushtet e sigurisë si dhe nga inkurajimi që vetë autoritetet po i bëjnë braktisjes së vendit. Arsyet pse qeveria po inkurajon braktisjen në masë të vendit nuk dihen, por fakt është se këto ritme do të ndikojnë në rënien e mëtejshme të ritmeve të rritjes ekonomike si fillim, por më vonë edhe në rënien e skemës së pensioneve dhe në kolapsin e mjaft bizneseve që kanë nevojë për krah të ri pune.  

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Globi

Gruaja ia “thyen” për koke laptopin të dashurit, e zuri duke shikuar femra tjera

Një grua e zemëruar i la pasagjerët tjerë në aeroplan të shokuar, pasi ia theu për koke laptopin të dashurit të saj, të cilin e akuzoi se po shikonte gra...

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Kuriozitete

Kartëmonedha prej 5 euro që vlen sa 500, verifikoni mos e keni

Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak se gjenden rrallë janë shndërruar në subjekt të koleksionistëve të parave. Meqenëse pas zbulimit ato...

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

Aktualitet

I nxehti Saharian “viziton” përsëri Shqipërinë

I nxehti nga Afrika do të avancojë me tej drejt vendit tonë. Temperaturat do të jenë më të larta në zonën qendrore dhe zonat bregdetare. Parashikohet të regjistrohen vlera të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!