ilmi “Sfida” riktheu në kinema Birçe Haskon

Tuesday, 19 Mars 2019 09:22

Filmi artistik “Sfida” me skenar dhe regji nga Lulzim Sula dhe me një kast aktorësh të njohur u shfaq premierë në Korçë. Filmi me ngjarje me problematikën shqiptare sjell në role aktorë të vlerësuar të kinemasë shqiptare. Në rolet në film përmendim aktorët Birçe Hasko, Suela Konjari dhe Bujar Asqeriu. Muzika në filma është shkruar nga Aleksandër Vezuli. Producenti Skënder Jaçe e vlerëson këtë herë bashkëpunimin, që është bërë për realizimin e filmit, pjesëmarrjen e aktorëve dhe shprehet se ishte një punë e bërë me profesionalizëm. “Në të gjithë botën premierat e filmit kthehen në një festë plot atmosferë për kinemanë. Edhe tek ne është krijuar tashmë tradita që filmi shqiptar të promovohet sa më bukur. Korça ku edhe u xhirua filmi "Sfida" priti premierën e tij të parë. I falenderoj, në emër të produksionit, për përgjegjësinë dhe profesionalizmin në rolet e tyre. Rrugëtim të bukur "Sfida"”, shprehet producenti Jaçe. Në qendër të filmit “Sfida” është një grua, e cila ka ngritur një fasoneri me kurajo të madhe, duke u përballur me konkurrencën dhe një treg të vështirë në këtë fushë, qeraja e lokalit, siguracionet, rrogat e grave të punësuara, etj. Kur tregu për shitjen bëhet i vështirë, e sjellin atë në pozita të vështira falimentimi. Por në jetë ka të papritura, dikush i afrohet për ndihmë, ngjarjet rrokullisen në situata të reja dramatike. Si do të vejë fundi i kësaj gruaje të dëshpëruar, e cila jeton e vetme me vajzën e saj? Gjithmonë në jetë ka një forcë energjie, që qënies njerëzore i jep kurajo, për të arritur që të jetë diçka në jetë, duke menaxhuar mirë personalitetin njerëzor. Xhirimet e filmit “Sfida” u bënë në vitin që lamë pas dhe vjen si një produksion i ri nga "Production Cinemania" me producent Skënder Jaçe.  Si producent ai tregon se jo vetëm kjo premierë është në planet e këtij viti, por dhe projekti “Open Cinema”, si dhe një tjetër film vizatimor me regji nga Endri Beqo.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!