“Pranvera në Prishtinë” me tingujt e pianos

Tuesday, 16 Prill 2019 12:50

Një atmosferë e mrekullueshme u krijua mbrëmë në natën e gjashtë të festivalit “Chopin Piano Fest” nga dy pianistet Ardita Statovci dhe Ariane Haering.

Salla e Amfiteatrit të Ri të Bibliotekës Universitare mbrëmjen e djeshme ishte e mbushur përplot me artdashës. Pasi që ajo natë ishte më ndryshe nga të tjerat, sepse piano e vendosur në mes të Amfiteatrit ishte në dispozicion që të luhej nga katër duar.

Për dy orë mjeshtëria e lojës me piano me katër duar, të cilat luajtën vepra të mëdha që rrallë herë luhen me katër duar, mbajti publikun të vëmendshëm dhe me një qetësi shumë të madhe. E këtë qetësi dhe mikpritje të publikut e vlerësoi shumë pianistja zvicerane Ariane Haering, e cila tha se publiku ishte i mrekullueshëm dhe se e ka shijuar çdo moment të asaj mbrëmje.

“Kjo ishte një audiencë e mrekullueshme, e dua çdo moment të saj, ishte audiencë mjaftë e ngrohtë dhe publiku ishte shumë i vëmendshme duke na dëgjuar duke luajtur. Ata ishin shumë të heshtur, kështu që unë me të vërtetë u kënaqa sonte këtu”, tha Haering për KultPlus.

Gjatë mbrëmjes u luajtën vepra të ndryshme si Sonatina e G. Ligetit, vepra “Prapëseprapë” e V. Beqirit, po ashtu dy vepra të mëdha nga literatura simfonike në verzionin për piano me katër duar, simfonia e shtatë e L. V. Bethovenit dhe poemën simfonike Moldau nga B. Smetana.

E shumë e kënaqur nga kjo mbrëmje u nda edhe pianistja kosovare Ardita Statovci, e cila për KultPlus tha që është kënaqësi të performoj ne Prishtinë, pasi që publiku prishtinas është shumë entuziast për muzikën klasike.

“Është kënaqësi gjithmonë të performoj këtu, publiku i Prishtinës gjithmonë është entuziast për këtë lloj muzike artistike ose klasike siç e quajmë, dhe me të vërtet është inspiruese. Gjatë interpretimit ekziston ai shkëmbimi i energjisë mes interpretuesit, kompozitorit dhe publikut, ai trekëndëshi që krijohet në Prishtinë është i jashtëzakonshëm”, u shpreh Statovci për KultPlus.

E në fund të koncertit, pasi që ky festival po organizohej në stinën e pranverës, pikërisht për këtë stinë, dyshja e mrekullueshme “Duo Ariadita” patën një befasi për publikun. Ato kishin përpunuar këngën “Pranvera në Prishtinë” të kompozitorit Kreshnik Aliçkaj.

Pianistja Ardita Statovci tha se kjo ishte një befasi dhe premierë për nderë të edicionit të 10-të të “Chopin Piano Fest”.

“Befasi e mbrëmjes edhe për festivalin edhe për publikun ishte përpunimi i këngës “Pranvera në Prishtinë” të kompozitorit Kreshnik Aliçkaj dhe në këtë formë si pjesë pianistike për piano me katër duar sot erdhi si premierë në edicionin e 10-të të Chopin Festit”, tha ajo për KultPlus.

Ndërsa sonte me fillim nga ora 20:00 në Amfiteatrin e Ri të Bibliotekës Universitare do të performoj pianisti Istvan Lajko, nga Hungaria . G. Mujaj / KultPlus.com

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Keshilla e avokatit për shqiptarët që jetojnë pa dokumenta në SHBA

Aktualitet

Keshilla e avokatit për shqiptarët që jetojnë pa dokumenta në SHBA

Nga Avokati Kieran Both Emigrantët në mbarë Shtetet e Bashkuara janë trembur nga lajmet e fundit lidhur me bastisjet në shkallë të gjerë të ndërmarra nga DHS (Departamenti i Sigurisë Kombëtare)...

Emigracioni në Mesdhe, Italia stopon dokumentin e Parisit

Globi

Emigracioni në Mesdhe, Italia stopon dokumentin e Parisit

Italia ka refuzuar të nënshkruaj dokumentin e Parisit pas takimit informal mbi emigracionin në Mesdhe që u mbajt sot në kryeqytetin francez. Ministri i Brendshëm italian Matteo Salvini nuk ka marrë...

Aksident në Shkodër, makina përplas motoristin e biçiklistin

Aktualitet

Aksident në Shkodër, makina përplas motoristin e biçiklistin

Një aksident ka ndodhur në Shkodër, ku për pasojë janë plagosur dy persona. Aksidenti ka ndodhur në rrugën Shkodër-Lezhë në fshatin Beltojë e në të janë përfshirë një motor tip...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!