Sot 101 vite nga lindja e Ibrahim Kodrës, piktor shqiptar me famë ndërkombëtare

Hënë, 22 Prill 2019 12:53

Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra (lindi në Ishëm, më 22 prill 1918 – më 7 shkurt 2006 vdiq në Milano) ishte një piktor shqiptar me famë ndërkombëtare. Kodra ajo është konsideruar si piktori më i rëndësishëm shqiptar i njohur ndërkombëtarisht.

Jetëshkrimi

Kodra lindi në Ishëm më 22 prill të vitit 1918. Jeta e tij në Tiranë në konviktin e shkollës “Naim Frashëri”, ndërpritet kur 20 vjeç (1938) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, Venecia, Paris, Beograd, Nju Jork, krijon krahasimet dhe raporte me piktorë të mëdhenj si Pikaso, Marc Chagall, Henry Matisse, Lucio Fontana, Renato Guttuso, me poete, shkrimtarë, kritike e regjisorë nga Eugenio Montale dhe Vittorio Sereni, nga Bertoni tek Bruno Munari, dhe Giuseppe Marotta.

Varri i Ibrahim Kodrës, në Ishëm, Durrës, Shqipëri

Varri i tij monumental gjendet përballë hyrjes së kalasë së Ishmit.

Ibrahim Kodra ka lënë pas rreth 6 mijë vepra, të shpërndara nga muze privatë, koleksionistë dhe vetėm 2 mijë prej tyre janë të regjistruara dhe të dokumentuara:

Vatikan Muzetë, Vatikan
Dhoma e Deputetëve (Itali), parlamenti italian, Itali
Muzeu Kodra, Lugano, zvicerane
Kosova Galeria Kombëtare e Arteve, Prishtinë, Shqipëria
Muzeu Kodra, Milano, Itali
Art Gallery nga bazilike Santuario di Santa Maria de Finibus terrae, Santa Maria di Leuca, Itali
Art Gallery mbledhja e Metropolitan qytetin e Milanos (Provincia di Milano), Itali

Ekspozita arti

Disa nga ekspozitat e tij:

Ekspozitë kolektive në “Paradise” me Picasso, Dali, Matta, Ernst, Levi, Panseca, Braque, etj.
Ekspozitë kolektive në “Stone Gallery” në Newcastle me Corneille, Gear, Gleghorn, Michaux, Millares, etj.
Ekspozita në Milan, The Stone Gallery në Newcastle, “Senator” në Stuttgart, poashtu edhe në “New Art Center” në Zurich.
Expozitë personale në Galerinë e Artit Modern në Prishtinë.
Expozitë personale në Princess Hall në New York, “2D Gallery” në Sassari.

Music Lesson, 1997, oil on canvas, 80×100

the date, 1987, oil on canvas, 80×100

The war for peace, 1977, oil on canvas, 80×100

The birth of the idol, 1971, oil on canvas, 80×100

Seeking new idols, 1968, oil on canvas, 80×100

The sea, 1968, oil on canvas, 80×100

https://www.kultplus.com/wp-content/uploads/2019/04/Ibrahim-Kodra-1961-Copy-288x300.jpg 288w, https://www.kultplus.com/wp-content/uploads/2019/04/Ibrahim-Kodra-1961-Copy-215x224.jpg 215w" sizes="(max-width: 576px) 100vw, 576px" style="box-sizing: border-box; border: 0px none; vertical-align: middle; outline: none 0px; text-decoration: none !important; max-width: 100%; margin: 15px 0px; height: auto;">

Katalogë dhe bibliografi

Ibrahim Kodra : [Catalogue], Ibrahim Kodra, Antonino De Bono, OCLC 22099930, Series: Profili del Comanducci
Il Carpine. Galleria d’arte (1966), Ibrahim Kodra, Walter Fedler, OCLC 25750755, Rome
Solarità mediterranee (2004), Ibrahim Kodra, OCLC 60681846, Palermo – Palazzo della Regione
Nga Ishmi në Brera : Kujtime (2000), Ibrahim Kodra, Demetrio Patituc̦it, ISBN 9789992730218, OCLC 48038281, Onufri, Tirana
Ibrahim Kodra : artist file : study photographs and reproductions of works of art with accompanying documentation 1930?-1990, OCLC 855508359, New York – Museum of Modern Art
Ibrahim Kodra (1974), Antonino De Bono, OCLC 487777958
Ibrahim Kodra (1972), OCLC 717918057, La Spezia – Galleria Il Gabbiano
Kodra (1974), Carlo Munari, OCLC 220465417, Milano – Collana d’oro maestri del mediterraneo
Ibrahim Kodra e il Teatro Massino (1997), OCLC 799494763, Palermo – Centro Paolo Borsellino
Ibrahim Kodra : Palazzo Muncipale dal 16/11 al 9/12/84 (1984), Ibrahim Kodra, Cernusco. Assessorato alla Cultura, OCLC 313541343, Milano – Tipogr. B.C.S. [Dr.].
Ibrahim Kodra : 25 marzo-20 Aprile 1972 (1972), OCLC 2606927, Napoli – Galleria d’arte “Il Tarlo”
Ibrahim Kodra : mostra personale del pittore 14 marzo – 3 aprile 1959, Milano – Galleria Bergamini, OCLC 272565950
Ibrahim Kodra : Galerija e Artit Prishtinë Jugosllavia, Korrik 1968 (1968), Anton Çeta, OCLC 780550902, Pristina, Yugoslavia – Umetnička Galerija Priština
Ibrahim Kodra : omaggio a Positano (2006), Massimo Bignardi, OCLC 849322394
Kodra das Fantastische in der Kunst ; Vernissage am 7. März 1984 … anläßlich der Partnerstadt-Aktion “Die Lombardei & Mailand” (1984), OCLC 179755168, Frankfurt am Main – Hertie Zeil
Ibrahim Kodra : opere degli anni ’80 (1982), Michele Prisco; Giorgio Celli; Carmelo Strano, OCLC 849043385, Palermo – La Tela Petruso
Ibrahim Kodra : colori d’acque e d’Albania, Aldo Gerbino; Ivan Caric; Giorgio Celli, OCLC 849043391
Dal 13 al 28 marzo 1976 per una ricerca comune Ibrahim Kodra più Gigi Gherard (1976), OCLC 797452882, Monza – Galleria Agrati
Kodra (1982), Paul Éluard; Enrico Crispolti; Renzo Bertoni, OCLC 849031229, Palermo – Edizioni Centro d’Arte La Tela
Kodra, një univers (1992), Abdulla Tafa, OCLC 255014199, Tirana – Enti ART
Il lungo inverno (The long winter) (1988), Roberto Ruberto; Ibrahim Kodra, OCLC 52561452, Milano – Rosone
Sav taj crtež : 17 međunarodnih izložba (originalnog) crteža (2009), Daina Glavočić; Ljubica Dujmović Kosovac; Andy Jelčić; Slobodan Drenovac, OCLC 781150027, ISBN 9789536501649, Rijeka (Croatia) – Muzej moderne i suvremene umjetnosti

Ibrahim_Kodra,_Music_lesson,_1997_oil_on_canvas,_80x100_cm
Ibrahim_Kodra,_Seeking_new_idols,_1968_oil_on_canvas,_80_x_100_cm
Ibrahim_Kodra,_The_birth_of_the_idol,_1971_oil_on_canvas,_80x100_cm
Ibrahim_Kodra,_The_date,_1987_oil_on_canvas,_80x100_cm
Ibrahim_Kodra,_The_sea,_1968_oil_on_canvas,_80x100_cm
Modifikuar më Hënë, 22 Prill 2019 13:39

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!