Nata e parë gjysmëfinale e Eurovision, ja shtetet që u kualifikuan

E mërkurë, 15 May 2019 11:40

Është mbajtur nata e parë gjysmëfinale e Eurovision.

Konkursi u zhvilluan në Tel Aviv në Izrael mbrëmjen e së martës, 10 vende janë kualifikuar për në finalen e madhe që do mbahet të shtunën, më 18 maj më Expo Tel Aviv.

Ishin 17 shtete që morën pjesë në gjysmëfinalen e parë, si Franca, Spanja dhe Izraeli që mund të votonin në konkurs. 10 finalistët do marrin pjesë në finalen e madhe së bashku me 10 vendet që do kualifikohen në gjysmëfinalen e dytë këtë të enjte dhe 6 vendet e  parakualifikuara, "Big Five" dhe vendin pritës Izraelin. 

Shqipëria përfaqësohet këtë vit nga Jonida Maliqi, e cila do performojë nesër në natën e dytë të festivalit me këngën "Ktheju Tokës". Këngëtarja shqiptare ishte mbrëmë në tapetin portokalli dhe shkëlqeu me një fustan të gjatë blu. Nga 41 vende që konkurrojnë, vetëm 26 do arrijnë të shkojnë në finalen e madhe të së shtunës që mbahet më 18 maj.

Kujtojmë se juria shqiptare përbëhet nga Anxhela Peristeri, Eranda Libohova, Dilan Reka, Julka Gramo dhe Gent Rushi.

Rezultati përfundimtar përcaktohet përmes një kombinimi të votave të jurisë dhe televotave.

Vendet që u kualifikuan në gjysmëfinalen e parë:

 • Greece - Katerine Duska me Better Love
 • Belarus - ZENA me Like It
 • Serbia - Nevene Božović me Kruna
 • Cyprus - Tamta me Replay
 • Estonia - Victor Crone me Storm
 • Czech Republic - Lake Malawi me Friend Of A Friend
 • Australia - Kate Miller-Heidke me Zero Gravity
 • Iceland - Hatari me Hatrið mun sigra
 • San Marino - Serhat me Say Na Na Na
 • Slovenia - Zala Kralj & Gašper Šantl me Sebi

Vendet që u skualifikuan në gjysmëfinalen e parë:

 • Belgium
 • Finland
 • Georgia
 • Hungary
 • Montenegro
 • Poland
 • Portugal
Modifikuar më E mërkurë, 15 May 2019 11:43

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Plas në burgun grek, përleshje masive mes shqiptarësh

Aktualitet

Plas në burgun grek, përleshje masive mes shqiptarësh

Natë episodike në burgun e Koridhalosë. Gjatë natës 2 të burgosur shqiptarë janë përleshur egër, ndërsa një prej tyre ka kaluar nga sektori B në sektorin C. Fillimisht është bërë e...

Detaje/ Plagosja në Lezhë, shoqërime masive për ngjarjen

Aktualitet

Detaje/ Plagosja në Lezhë, shoqërime masive për ngjarjen

Policia e Lezhës ka shoqëruar disa persona për ngjarjen e djeshme, ku mbeti i plagosur një 35-vjeçar. Fatmirësisht i plagosuri është jashtë rrezikut për jetën dhe po merr ndihmë të...

Atentat me armë në Vlorë, dy të rinjve: një i vdekur, një i plagosur rëndë

Aktualitet

Atentat me armë në Vlorë, dy të rinjve: një i vdekur, një i plagosur rëndë

Një atentat me armë është bërë ndaj dy të rinjve që udhëtonin me motorr në rrugën e fshatit Poro të Vlorës. Si pasojë e atentatit, njeri prej tyre, Sotiraq Mëhilli...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!