10 fituesit e fundit të Palmës së Artë në Kanë

E mërkurë, 15 May 2019 11:44

Festivali i 72-të i Kanës nis dje në mbrëmje me 21 filma në garë për çmimin prestigjioz ”Palma e Artë”.

Më poshtë janë 10 fituesit e fundit të këtij çmimi:

-2018: ”Një çështje familjare” e Hirokazu Kore-Eda (Japoni)

– 2017 : ”Sheshi” i Ruben Östlund (Suedi)

-2016 : ”Unë, Daniel Blake” i Ken Loach (Britani e Madhe)

– 2015 : “Dheepan” i Jacques Audiard (France)

– 2014 : ”Gjumi dimëror” i Nuri Bilge Ceylan (Turqi)

-2013 : ”Jeta e Adelës” e Abdellatif Kechiche (Francë)

-2012: ”Dashuria” e Michael Haneke (Austri)

-2011 : ”Pema e Jetës” e Terrence Malick (SHBA)

-2010: ”Xhaxha Bonnmee, ai që mban mend jetën e tij të kaluar” i Apichatpong Weerasethakul (Tailandë)

-2009 : ”Fjongoja e bardhë” e Michael Haneke (Austri).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Luan Rama për dorëheqjen e Haradinajt: Akt civil prej burri shteti

Politikë

Luan Rama për dorëheqjen e Haradinajt: Akt civil prej burri shteti

Luan Rama e ka quajtur peshë dinjiteti dorëheqjen e Ramush Haradinajt. Sipas Ramës, Haradinaj ka bërë një akt prej burri shteti i duke i mësuar të gjithve se sa vlerë ka...

Limaj: Intervistimi i Haradinajt, ftesë e padrejtë nga një gjykatë e padrejtë

Bota Shqiptare

Limaj: Intervistimi i Haradinajt, ftesë e padrejtë nga një gjykatë e padrejtë

“Ftesa për intervistë nga Gjykata Speciale në cilësinë e të dyshuarit për kryeministrin e Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj është një ftesë e padrejtë, nga një gjykatë e padrejtë”,- kështu...

Nuk përmbahet Ingrit Gjoni/ Surprizon ndjekësit me foton e fundit

Show-biz

Nuk përmbahet Ingrit Gjoni/ Surprizon ndjekësit me foton e fundit

Këngëtarja Ingrit Gjoni i ka befasuar të gjithë ndjekësit e saj me foton e fundit. Para disa orësh këngëtarja ka publikuar një foto ku shfaqet nudo, teksa ka hedhur mbi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!