Komedia “Nuk dëgjoj, nuk shikoj, nuk flas”, 3 mbrëmje në teatrin Eksperimental

Saturday, 08 June 2019 13:43

Komedia “Nuk dëgjoj, nuk shikoj, nuk flas” vjen nesër në mbrëmje premierë në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivgli”, për të vijuar dhe mbrëmjen e të shtunës dhe të dielës. Vepra shkruar nga autori grek Jorgos Theodosiadis vjen në skenën teatrore me regji nga Donard Hasani dhe Valdrin Asani. Vepra interpretohet në skenë nga aktorë të njohur të teatrit, dhe në role janë Romir Zalla, Vin Bejleri, Alert Çeloaliaj dhe Jorida Meta. Me producente Shegushe Bebeti, kjo vepër pas skenës së teatrit në Fier do të jetë tre mbrëmje me radhë për publikun në Tiranë. Teatri shkruan se në skenë do të jetë një super komedi nga Jorgos Theodosiadis, me situata fantastike, humor i paparë që do ta shijoni pa masë. Në qendër të komedisë greke “Nuk dëgjoj, nuk shikoj, nuk flas” janë tre personazhe , që përplasen me njëri -tjetrin në momentin që hyn një vajze me të cilën janë dashuruar të tre pa e ditur. Një nga regjisorët e komedisë, Donard Hasani shprehet se ideja e veprës është njerëzit me aftësi të kufizuar mund të bëjnë një jetë si gjithë të tjerët. “Vepra trajton dhe ata njerëz, që kanë aftësi të kufizuara që mund të bëjnë një jetë si gjithë të tjerët, të ecin dhe të zhvillohen. Kjo është si një ide e saj. Në veprën, që njëri nuk dëgjon, njëri nuk shikon dhe njëri nuk flet, që kanë rënë në dashuri me të njëjtën vajzë në këtë moment ata ndodhen para situatave të reja dhe të paprovuara me dëshirën për të fituar gjithsecili dhe për ta bërë për vete këtë femër”, tregon mes të tjerave regjisori Donard Hasani. Për ta sjellë në skenën e teatrit në Shqipëri për këtë vepër regjisori Donard Hasani shprehet se ka nisur kërkimin, që para pesë vitesh. “Kjo vepër është hit në Greqi, ndër më të kërkuarat dhe më të vëna në skenat e teatrit. Me shumë përpjekje kam gjetur këtë vepër, madje kam pesë vite që kam nisur kërkimin dhe mendimin për ta sjellë në skenën e teatrit”, pohon regjisori Hasani për veprën, që është përkthyer nga Maklena Nika.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!