Maks Velo kontribuon me vepra për fondacionin me emrin e vëllezërve Ivanaj

Hënë, 10 June 2019 11:39

I bashkon fati i dënimit gjatë diktaturës. Mirash Ivanaj ishte një prej intelektualëve shqiptarë që dha kontribut të madh për arsimin. E artisti Maks Velo midis krijimtarisë së tij ka punuar edhe vepra për Ivanain e të vëllanë. Velo ka dhuruar 7 vepra të realizuara në kohë ndryshme që, sipas tij, u frymëzuan nga personaliteti i Mirash e Martin Ivanaj. Veprat i janë dhuruar Fondacionit të themeluar për nder të vëllezërve.

Drita Ivanaj, e bija e Martin Ivanaj, themeluesja e fondacionit “M&M Ivanaj” e ka vlerësuar këtë dhuratë dhe ka ndarë dhe shumë përshtypje për punën dhe kontributin e Velos, duke apeluar që shoqëria shqiptare ta kultivojë këtë ndjenjë. Veprat e artit ndryshojnë në madhësi dhe në llojin e artit, nga skica të vogla me laps mbi letër, tek dy të mëdha të skicuar me qymyr druri dhe bojë vaji.

Të gjitha punët e piktorit të njohur janë realizuar falë disa fotografive që janë shfaqur në vitet e fundit në artikujt e gazetave që ilustrojnë jetën dhe punën e Mirash Ivanaj për vendin e tij. Velo ka përgatitur një cikël, kushtuar personalitetit të Mirash Ivanaj që shihet si një personazh i jashtëzakonshëm, që e ka bërë për vete arkitektin dhe piktorin e njohur.

Mirash Ivanaj është një figurë shumëdimensionale dhe që me kujdesin e tij iu dedikua arsimimit shqiptar, dhe reforma e tij synonte të prekte thelbin e strukturës së paditurisë shqiptare. Ishte ministër i Arsimit në kohën e Mbretit Zogu I. Por jeta dhe fati i Mirash Ivanajt përfunduan në mënyrë tragjike, i trajtuar shumë keq nga regjimi komunist. Mirash Ivanaj u lind më 12 mars 1891 në Podgoricë. Pas veprimtarisë si mësues, jurist e ministër u arrestua nga regjimi komunist dhe më 1947 u dënua me 7 vjet në burg. Vdiq më 22 shtator 1953 në Spitalin e Tiranës, 12 ditë para se të lirohej nga burgu.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!