Poezi nga: Bertolt BrechtPërktheu: Maksim Rakipaj Më i keqi analfabetështë analfabeti politik.Nuk dëgjon, nuk fletnë ngjarje politike pjesë nuk merr.…
“Natën, Ma” shkruar nga autorja e njohur Marsha Norman vjen në Teatrin Metropol, me regji të Ema Andreas dhe nën…
Mario Vargas Llosa. Përktheu Orjela Apolloni. Letërsia e mirë ndërton ura mes njerëzve të ndryshëm, dhe duke na dhënë kënaqësi,…
Ministria e Kulturës ka ndarë sot me rastin e Ditës Botërore të Teatrit çmimet në fushën e teatrit. KultPlus përmes…
Këngëtaret shqiptare Dua Lipa, Bebe Rexha dhe Rita Ora janë kthyer në emrat më të njohur e të komentuar të…
Teatri i Qytetit te Gjilanit, këtë te premte, më 29 mars, me fillim nga ora 20:00, do të shfaqë premierën…
Përkthimi ishte tema e diskutimit në stendën e Shqipërisë me autorët dhe përkthyesit Lisandri Kola, Ana Kove dhe Mimoza Hysa…
Vepra teatrore "Mbretëresha e bukurisë nga Leenane” do të jetë premierë në skenën e teatrit “Migjeni” të qytetit të Shkodrës.…
Artisti shqiptar Agim Sulaj nderohet me një tjetër çmim për aktivitetin e tij krijues. Në qytetin  Prato në Toskana të…
BRUCE FUDGE    “Askush nuk do të kishte sot kurajon të shkruante ‘Vargjet Satanike’, e lëre më t’i publikonte ato”-…
“Strehim” (“Refuge”) është shfaqja e tretë origjinale e cila ka bërë së bashku Teatrin ODA dhe BlessedUnrest, një bashkëpunim i…
Të përkthyer në rreth 50 gjuhë të huaja, librat e akademikut tonë, shkrimtarit Ismail Kadare tashmë mund të gjenden edhe…

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!