Bashkia e Shkodrës ka bërë publike kalendarin e aktiviteteve përgjatë muajit qershor. Ajo që bie në sy në këtë kalendar…
Monodrama “Rrno për me tregue” e At Zef Pllumit erdhi për publikun me regji nga Milto Kutali me interpretim nga…
 Unë si regjisor si gjithmonë mbështes artistët dhe nuk është asnjëherë humbje që të investohet në teatër nga shteti. Problemi…
Çmimi kryesor i edicionit të 16-të takimeve ndërkombëtare letrare “Azem Shkreli” në Pejë shkoi në Gjermani. Ai që e mori,…
Në nëntor, me rastin e festës kombëtare,  teatri "Zihni Sako" në Gjirokastër pritet të festojë 50 -vjetorin e krijimit të…
Të gjesh dashurinë në tre minuta. Kjo është fabula e videoklipit të ri të këngës ‘Dal Alba Al Tramonto’, e…
“Netët e Letërsisë Austriake” nën siglën “Tirana Lexon” çelën dje për publikun kryeqytetas maratonën e leximit.Ky aktivitet organizohet nga Instituti…
Shkrimtarja franceze e romaneve policeske, Fred Vargas mori sot në Spanjë çmimin prestigjioz Princesha e Asturias për Letërsinë për veprën…
Nga Don Lush Gjergji Studimi burimor i Gjystina Cacaj-Shushka “Gruaja në veprën e Atë Anton Harapit”, i botuar nga Sh.B.…
“Çmimi Nobel në Letërsi, i aspiruar prej kohësh nga romancieri amerikan, Philip Roth, i cili vdiq dje, ishte kthyer në…
Edicioni i dytë i “Ekrani i Artit” vjen si një bashkëpunim i Art House me festivalin ndërkombëtar të filmit “Lo…
Është ndarë sot nga jeta në moshën 80 vjeçare Prof. Dr. Kolec Topalli, anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë.…

Lajmet e fundit

U kapën me drogë, arrestohen 3 të rinj në Itali, mes tyre një shqiptar

Bota Shqiptare

U kapën me drogë, arrestohen 3 të rinj në Itali, mes tyre një shqiptar

Tre të rinj, mes të cilëve një 24-vjeçar shqiptar, janë arrestuar ditën e sotme në Itali, pasi dyshohen si shpërndarës droge. Djemtë e fshihnin mallin dhe të ardhurat e përfituara...

Netanyahu do i vendosë emrin e Donald Trump një vendbanimi në lartësitë Golan

Globi

Netanyahu do i vendosë emrin e Donald Trump një vendbanimi në lartësitë Golan

Izraeli njoftoi se do të emërojë një vendbanim në Rrafshnaltën e Golanit me emrin e presidentit të SHBA-së, Donald Trump. Ky veprim, sipas autoriteteve izraelite, bëhet si shenjë mirënjohje për...

“Shkrimtarja e “50 Hijet e Greit” krijon perceptim negativ për shqiptarët”

Aktualitet

“Shkrimtarja e “50 Hijet e Greit” krijon perceptim negativ për shqiptarët”

Autorja e sagës erotike, “50 Hijet e Greit”, Erika Leonard James, është përballur më kritika për mënyrën se si i përshkruan shqiptarët në librin e saj të ri. Ambasadori shqiptar në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!