Pianistja Lule Elezi dhe sopranoja Adelina Paloja janë prezantuar me një koncert të përbashkët në Strasburg të Francës, koncert ky…
Në shtandin e Kosovës në Berlinale u nënshkrua marrëveshja e bashkëpunimit në mes të Qendrës Kinemaktografike të Kosovës dhe “Tatino…
 Vetës Eja, oh vetja imeti që ike që shumë vite nga unëm’u rikthe!Rikthehu tek shpirti e mendjamos humb gjurmëmungesa jote,…
Më 14 shkurtin e vitit 1989, udhëheqësi suprem i Iranit, ajatollah Khomeini bëri publikisht thirrje për vrasjen e shkrimtarit Salman…
Më 14 shkurtin e vitit 1989, udhëheqësi suprem i Iranit, ajatollah Khomeini bëri publikisht thirrje për vrasjen e shkrimtarit Salman…
Është përkujtuar sot shkencëtarja e parë shqiptare, Sabiha Kasimati, në 105-vjetorin e lindjes. Në këtë përvjetor, familjarët e Kasimatit kanë…
Bajram Sefaj “Aksham”, quartet i ri muzikor frëng-zviceranGazeta e përditshme “Tribune de Genève” e Zvicrës, e ditës së shtunë, këtij…
Një varkë lundërtare e mbushur me tinguj ishte mbrëmja që mori jetë nga violinçelisti, Redi Hasa, në ambjentet e teatrit…
“Gjurmë pa shenjë” është filmi më i ri shqiptar që pritet të nisë xhirimet së shpejti. Regjisorii, ndan me publikun…
Teatri i Korçës mirëpriti në fundjavë komedinë Testamenti. Me një kast të njohur aktorësh si Viktor Zhusti, Yllaka Mujo, Zamira…
Filmi i Netflixit “Roma” ka marrë çmimin kryesor në ceremoninë prestigjioze BAFTA të dielën, duke marrë çmimin për Filmin më…
Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka nënshkruar sot Udhëzimi Administrativ (MKRS) nr. 01/2019 për specifikat e shënjimit…

Lajmet e fundit

Orteku godet vendpushimin në Zvicër, bora zë poshtë mbi 10 njerëz (FOTO/VIDEO)

Globi

Orteku godet vendpushimin në Zvicër, bora zë poshtë mbi 10 njerëz (FOTO/VIDEO)

Një grup njerëzish janë zënë poshtë nga një ortek në një vendpushim të skive në alpet zvicerane. Sipas policisë në Valais, orteku është raportuar në Crans-Montana rreth orës 14:15 duke...

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Kronikë

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Një kalimtare ka mbetur e plagosur gjatë një aksidenti rrugor në aksin Lezhë-Milot, në vendin e quajtur Ishull Lezhë. Shtetasja me iniciale Gj.Ll. 58 vjeçe, banuese në Pukë, u përplas nga...

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Bota Shqiptare

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Qeverisë foli sërish për çështjen e dialogut me Serbinë dhe taksën. Ai deklaroi se, njohja e shtetit kosovar është kërkim faljeje për veprimet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!