Në vitin 2020 gjithë bota feston dhe kujton 250- vjetorin e lindjes së Ludwig van Beethoven (1770-1827), dhe për herë…
Interpretuesit amerikanë të folk muzikës, “Kyle Dillingham & Horseshoe Road” janë duke vizituar Kosovën në kuadër të një programi të…
Madonna do të performojë për një milion dollarë në “Eurovision Song Contest” që do të mbahet në Izrael. Kjo pagesë…
Filmi "Pranverë e paharruar në fshatin e harruar" me skenar dhe regji nga Kushtrim Bekteshi pati premierën në Shkup. Produksioni…
Teatri Kombëtar po vijon aktivitetin me shfaqjet që janë te “arTurbina”. Teatri shkruan se në muajin që kaloi shfaqjet u…
Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora ka rrëfyer arsyen se përse ka vendosur që të bëjë bamirësi në Kosovë, falë…
Përfaqësuesja e Shqipërisë për në Eurovision, Jonida Maliqi është në përgatitje për performancën e saj në këtë festival, shkruan KultPlus.…
Rreth 1050 tituj librash të bibliotekës personale të akademikut kroat Aleksandar Stipčevi​ć i dhurohen Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. Në…
Tania Mallet, e cila luajti Tilly Mastersonin në filmin për James Bondin, “Goldfinger”, vdiq në moshën 77 vjeçare. Kështu së…
Këngëtarja e njohur  Jonida Maliqi më datën 16 maj pritet që të përfaqësojë Shqipërinë në  eurovision me këngën “Ktheju Tokës”.…
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekoruar kompozitorët Naim Gjoshi dhe Xhevdet Gashi, me çmimin “Mjeshtër i Merituar”. Në një…
Studimet tregojnë se gjasat që një shkrimtarë të bëjë vetëvrasje janë dy herë më të mëdha se sa njerëzit e…

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!