SHBA, Kosova pjesë e Lojrave Olimpike Rinore në Des Moines Lowa

E Enjte, 09 August 2018 19:15

Nga Beqir SINA – New York

Kosova mori pjesë për here të pare, dhe kjo i dedikohet dhe është një faleminderim i veçantë për Konsullin e Përgjithshëm të Republikës së Kosovës në Konsullatën në Des Moines, Ioëa, Gjeneral Xhavit Gashi.

DES MOINES - IOWA : Në qytetin e Iowes - Des Moines, përgjatë 25 korrik deri 4 Gusht u zhvilluan Lojërat Olimpike Rinore të vitit 2018 . Një aktivitet ky ku morën pjesë edhe sportistët kosovar duke prezantuar në mënyrë të shkëlqyeshme sportin Kosovar në arenën ndërkombëtare.
Keith Murphy, i cili përgatiti edhe vide reportazhin, tha se :” Më shumë se 12,000 atletë erdhën nga të gjitha Shtetet e Bashkuara në Des Moines për Olimpiadën Rinore të AAU. Mes tyre nga më shumë se 5 mijë mile, përtej atlantikut, erdhën 7 sportistë edhe një trajner nga Kosva, ku Michael Admir, ka historinë e një ekipi që udhëtoi nga Republika e Kosovës. në Des Moines Iowa - Lojrat Olimpike Rinore - që u mbajtën nga data 25 korrik - 4 gusht 2018".
Komiteti olimpik i organizimit ju drejtuar me një mesazh atletëve dhe tifozëve të të Lojërave Olimpike Rinore të 2018 AAU në Des Moines.
“Ne jemi të ngazëllyer dhe krenarë t'ju presim dhe këtë ngjarje. Greater Des Moines është një vend ku ju mund të gjeni, atraksione miqësore familjare, një qendër të sigurt me objektet sportive të klasit botëror. Kontrolloni listën tonë të gjatë të gjërave të lira për të bërë në Des Moines, Lojërat Olimpike Rinore 2018 në Greater Des Moines! Janë një destinacion që të befason dhe nxit suksesin”
Konsulli i Përgjithshëm Republikës së Kosovës Konsullatën në Des Moines, Ioëa, Gjeneral Xhavit Gashi, shkruan në llogarinë e tij në Facebook, pas këtij aktivitetit se sportistët e rinjë nga Kosova, kanë bërë më mirën e mundshme.
“Ata përfunduan duke u munduar dhe duke fituar një medalje të artë, dy medalje të argjendta, dhe disa të bronzta! Ata u njohën për të qenë mundës të mëdhenj, miq të shkëlqyeshëm dhe ambasadorë të mëdhenj për Kosovën! Unë dua t'i falënderoj të gjithë ata për punën e madhe të bërë dhe për të na bërë të ndihemi kaq krenarë! Gjithashtu dua të falënderoj të gjithë miqtë tanë në Iowa, dhe miq të tjerë amerikanë për mbështetjen e djemve tanë dhe për të gjithë respektin që ata kanë treguar për Kosovën Ne jemi të bekuar që kemi të gjithë këta miq të mirë! Ju keni hapur derën për bashkëpunim më të madh në mundje dhe sporte të tjera në mes të Kosovës dhe Iowa, por edhe me të gjithë Shtetet e Bashkuara të Amerikës!!” shkruan Konsulli i Përgjithshëm Republikës së Kosovës Konsullatën në Des Moines, Ioëa, Gjeneral Xhavit Gashi, Sami Kupa, që është njohur nga afër me suksesin e atleteve nga Kosova në Iowa shkruan në statusin e Facebook, të njoftimit mbi suksesin e sportistëve Kosovar shkruan : “ Po aq krenar për këta djemtë tanë që të garojnë këtu në Olimpiadën Rinore të AAU 2018, në mundje! Ata bënë një prezantim të çuditshëm!! Jam shumë e lumtur që vajza ime Samira Kupa u takua me këta mundës të mahnitshëm që ndajnë të njëjtin sport , që e duan mundjen! Pasi u takua me këta mundës shqiptarë, ajo tha se është krenar që e quan veten si mundëse femër shqiptare, ajo dëshiron t'ju falënderoj aq shumë z. Ambasadori Gashi për ta bërë atë të ndihet kaq e veçantë duke i dhënë asaj flamurin Kosovë-SHBA, që ajo tha se do ta mbajë atë me krenari! Faleminderit përsëri dëshiroj që të gjithë ekipin e Kosovës dhe të urojmë t'i shohim përsëri këtu, Zoti ju bekoftë të gjithëve” shkruan Sami Kupa.

Lojërat Olimpike Rinore AAU kanë origjinën nga garat shtetërore 'telegrafike' dhe në terren. Kampionët kombëtarë u përcaktuan përmes telefonit dhe / ose postës në vend të konkursit kokë më kokë, në vitin 1949, kur dhe AAU kreu takimin e parë kombëtar të tij në Cleveland, Ohio - duke krijuar Programin e Sporteve Rinore AAU.

Për shkak të suksesit të konkurrencës nacionale dhe të fushës, drejtuesit e AAU kërkuan mbështetje nga sektori i biznesit dhe korporatave. Divizioni Chevrolet i General Motors Corporation dhe kompanisë Quaker Oats ndihmuan AAU-në në vizionin e tyre për numrin e të rinjve që mund të ndihmoheshin në këto pjesëmarrje.

Me rritjen e popullaritetit të Programit të Sporteve Rinore AAU, liderët e AAU vendosën të zhvillojnë dy kampionate kombëtare njëkohësisht. Ideja erdhi kur zëvendëspresidenti Hubert H. Humphrey shpalli të parat AAU Junior Lojërat Olimpike të hapura më 21 gusht 1967 në qendër të Uashingtonit, D.C në Auditorin e Departamentit në Avenue Kushtetuta. Pesëqind e njëzet e tre atletë garuan në Lojrat Olimpike Junior AAU të Uashingtonit, D.C në vitin 1967. Kampionët e kombeve u përcaktuan në not dhe pista dhe fusha.

Që nga fillimi i saj në Uashington, D.C., Lojërat Olimpike Junior AAU janë zhvilluar në 19 shtete dhe 30 qytete anembanë Shteteve të Bashkuara. Shteti i Tennessee kryeson rrugën me gjashtë Lojrat Olimpike Junior AAU.

"Nuk ka asgjë më të vogël për këtë" është bërë tema e Lojërave Olimpike Junior të AAU-së, ndërsa ato rriten në mbi 16,000 pjesëmarrës në mbi 20 sportet.

Popullariteti i Lojërave AAU ka shpërthyer dhe tani atë e përfaqësojë të gjitha 50 shtetet dhe disa territore të Shteteve të Bashkuara.

Lojërat Olimpike Junior AAU njihen si ngjarja më e madhe kombëtare multi-sportive për të rinjtë në Shtetet e Bashkuara. Është bërë ngjarja e programit të sportit AAU. Pret të ardhmen përfshijnë zhvillimin e tyre në ; Hampton Roads, VA; Houston, TX; Detroit, MI dhe Greensboro, NC.

AAU është një nga organizatat më të mëdha sportive jo-fitimprurëse dhe vullnetare në vend. Si një organizatë multi-sportive, AAU është dedikuar ekskluzivisht në promovimin dhe zhvillimin e programeve sportive dhe palestër fizike. Filozofia AAU e "Sportit për të Gjithë, Gjithmone" ndahet nga mbi 670,000 anëtarë dhe 60,000 vullnetarë në mbarë vendin. Mbi 34 sporte ofrohen në rrethet e AAU. Programet e ofruara nga AAU përfshijnë: Programin AAU Sports, AAU Junior Games Olimpike, AAU James E. Sullivan Memorial Aëard dhe Programin Complete Atlete AAU.

AAU u themelua në vitin 1888 për të vendosur standarde dhe uniformitet në sportin amator. Gjatë viteve të para, AAU shërbeu si një lider në sportin ndërkombëtar që përfaqëson Shtetet e Bashkuara në federatat ndërkombëtare të sporteve. AAU ka punuar ngushtë me lëvizjen olimpike për të përgatitur atletë për lojërat olimpike. Pas Aktit Amator të Sportit të vitit 1978 dhe themelimit të Komitetit Olimpik të Shteteve të Bashkuara, AAU ka përqendruar përpjekjet e saj në ofrimin e programeve sportive për pjesëmarrësit e të gjitha moshave duke filluar në nivelin e rrënjës.

Kosova mori pjesë për here të pare, dhe kjo i dedikohet dhe është një faleminderim i veçantë për Konsullin e Përgjithshëm të Republikës së Kosovës në Konsullatën në Des Moines, Iowa, Gjeneral Xhavit Gashi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

Globi

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

 Nga Jannis Papadimitriou    Pas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor. Një humbje...

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Globi

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Një mori tërmetesh po godet Kalabrinë, pas tërmetit të parë në mesnatë, që i zgjoi të gjithë në panik në orën 1:31 të së hënës dhe bëri që mijëra njerëz t'ia mbathin nga shtëpitë. Në Serre dhe...

Kuvendi me 122 deputetë, shteron lista e PD

Politikë

Kuvendi me 122 deputetë, shteron lista e PD

Kuvendi i Shqipërisë regjistron sot 122 deputetë nga 140 që duhej të kishte. 18 deputetë që mungojnë i përkasin Partisë Demokratike, lista e së cilës tashmë ka shteruar. Nga lista...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!