Sërish telashe për familjen shqiptare Sallaku në Itali

Premte, 11 Janar 2019 20:20

Duket se problemet me drejtësinë të familjes shqiptare Sallaku në Itali nuk kanë të sosur. Disa pjesëtarë të saj, janë arrestuar sërish nga policia.

Policia vendase ka zbatuar një urdhër për masa arresti ndaj 7 anëtarëve të familjes shqiptare që jeton në Sale Marasino (Brescia). Ndaj 5 prej të cilëve është rivendosur masa e sigurisë arrest me burg, ndërsa dy gra janë vendosur nën arrest shtëpiak.

Arrestimi i tyre erdhi pas gjetjes së armëve të zjarrit dhe municioneve të fshehura në një vilë luksoze në brigjet e liqenit Iseo.

Urdhri kufizues lëshuar nga gjykatësi hetues i Gjykatës së Brescias, buron nga arrestet e ekzekutuara më 5 nëntor 2018, kur si rezultat i një kërkimi të kryer në vilën luksoze të Sale Marasino, policia gjeti një çantë me tre armë të ndryshme dhe municione të fshehura në garazh.

Nga aksioni më herët, mbetën në burg Taulant dhe Saimir Sallaku, të akuzuar si pjesë të një bande kriminale, i përbërë nga qytetarë shqiptarë dhe italianë, të akuzuar për shitjen e sasive të mëdha të drogës.

Në vendimin e gjykatësit, thuhej se në krye të bandës ishte Saimir Sallaku, i arrestuar më 18 tetor 2018, i cili u ndalua në zonën industriale të Piancamuno menjëherë pas shitjes së 1 kg kokainë në favor të dy blerësve lokalë italianë.

Me gjithë arrestimet, policia nuk ndali hetimet për armët e gjetura atëherë, ku për praninë e tyre u tha se kishte dijeni vetëm Saimir Sallaku.

Në bazë të këtyre hetimeve, u lëshua urdhri i ri për masat parandaluese, me të cilat arrestimi shtëpiak u rivendos gjithashtu për dy gratë e familjes.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pas golit të dytë tifozët Kuq e Zi hodhën sende ndaj portierit

Sport

Pas golit të dytë tifozët Kuq e Zi hodhën sende ndaj portierit

Kombëtarja Shqiptare ka pësuar edhe golin e dytë para pak minutash në stadiumin “Loro Boriçi”, ndërsa mesfushori i Milanit, Calhanoglu vrapoi të festojë poshtë tribunës së tifozëve shqiptarë, çka provokoi...

Vrasja e avokatit të Shullazit, gazetari tregon takimin e fundit me të: Jam shokuar

Aktualitet

Vrasja e avokatit të Shullazit, gazetari tregon takimin e fundit me të: Jam shokuar

I ftuar në studion e “Report Tv”, gazetari Elton Qyno, ka rrëfyer takimin e fundit me avokatin Ravik Gurra, i cili u ekzekutua mbrëmjen e sotme në qytetin e Elbasanit. Qyno...

Dhoma e Avokatisë: Autorët e vrasjes së Ravik Gurrës të vihen para drejtësisë

Aktualitet

Dhoma e Avokatisë: Autorët e vrasjes së Ravik Gurrës të vihen para drejtësisë

Dhomave e Avokatisë së Shqipërisë ka reaguar lidhur me vrasjen në Elbasan të avokatit të njohur Ravik Gurra. Përmes një deklarate për mediat, Dhoma e Avokatisë kërkon që ngjarja të trajtohet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!