Pedagogia shqiptare betohet: Ty Vankovska që i gëzohesh tragjedisë, pa të pështyrë nuk të lë!'

E Enjte, 14 February 2019 09:07

Nga pedagogia Gjyla Çeliku

Kur të lindësh nga prindër me urrejtje, ti reflekton urrejtje dhe prania ime në vendin tim autokton ty të pengon, sepse ata të mësuan t’mos më duash mua si qytetare, por të gëzohesh në fatkeqësitë dhe tragjeditë e popullit tim. Kur ka konflikt të armatosur ka edhe të vdekur, është e dhimbshme nuk e mohoj, por luftohet dhe çdo gjë pritet.

Kur ka paqe, të gjithë kontribojnë për të mirën e vendit dhe ju dhemb çdo tragjedi që ndodh në shoqëri. Një profesoreshë universitare që ka pasur me mijëra studentë shqiptarë, jeton me shqiptarë, përfaqësohet edhe nga zyrtarë shqiptarë, të shkruaj një qasje të këtij niveli, për mua është monstrum profesoreshë e cila ka urrejtjen si ushqim dhe shqiptarin si dështim.

 
 

Plakë e lodhur dhe e frustruar. Plakë e zhgënjyer nga regjimet demokratike, sepse ushqim primar ka pasur komunizmin dhe diktaturën. Plakë të cilën duhet ta padis unë si shqiptare e Maqedonisë së Veriut si armik për mua dhe qytetarët e mi shqiptarë. 

Plakë që e lidh tragjedinë tonë me ngjarjen e 2001 në Karpallak me humbjen e 10 ushtarëve maqedonas, i gëzohet tragjedisë duke nxitur urrejtje në të njejtën kohë. Unë nuk do isha gëzuar edhe në tragjedinë e hasmit më të madh, fundja të gjithë jemi njerëz dhe vdekja është e zymtë.

Sa më dhimben qytetarët e mi që kanë ndjekur ligjerata te ti sepse nuk qenke mirë me trurin ti moj Biljana Vankovska, s’meriton të të them ju edhe pse jeni më e vjetër, por për fund do të them pis plakë dhe mos t’pafsha se pa t’pështyrë e ofenduar nuk të lë!

Turp për një profesoreshë universitare!”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Presidenti malazez kundër ndryshimit të kufijve: Sjell rrezikun e inisiativave zinxhir

Politikë

Presidenti malazez kundër ndryshimit të kufijve: Sjell rrezikun e inisiativave zinxhir

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, ka përsëritur rezervat e tij që marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë të përfshijë edhe ndryshimin e kufijve. Në një intervistë dhënë gazetës podgoricase...

Grabitja e shekullit në Europë, zhduken 1.3 trilionë € TVSH

Globi

Grabitja e shekullit në Europë, zhduken 1.3 trilionë € TVSH

Vjedhja më e madhe e shekullit ka shifra të frikshme. Më shumë se 1,260 miliardë euro të destinuara për 28 shtetet e Bashkimit Europian u zhdukën në tetë vjet, mes...

Parashikimi i motit, e shtunë 25 maj 2019

Moti

Parashikimi i motit, e shtunë 25 maj 2019

Moti do të jetë me kthjellime dhe  vranësira të pakta deri  mesatare në zonat malore . Era do të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NW) me shpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 0,5–1,0 metër...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!