Marrëveshja sekrete Kosovë – Serbi, ja kur pritet të copëtohet Kosova

E mërkurë, 20 February 2019 09:21

Gazetarja Adelheid Woelfl ka treguar disa detaje mbi marrëveshjen e mundshme Kosovë – Serbi në shkrimin e saj në gazetën gjermane, Frankfurter Rundschau.

Edhe pse e quan ‘të rrezikshme’ marrëveshjen për shkëmbim territoresh, gazetarja thekson se Federica Mogherini dhe Johannes Hahn në Bruksel po lobojnë për miratimin e nji marrëveshje me bazë kufijtë etnikë, përcjell Rrokum.tv.

“Nën presidentin amerikan, Trump, edhe administrata e këtij vendi ka bërë kthesë 180 gradë,” shkruen Adelheid Woelfl.

 

Po çfarë parashikon draft-marrëveshja me 17 pika?

“Marrëveshja me 17 pika parashikon një demarkacion të ri mes shqiptarëve dhe serbëve në veri të Kosovës dhe kalimin e disa fshatrave me shqiptarë nga Serbia, tek Kosova.

Qyteti i Mitrovicës ka për të marrë status special.

Ujëmbledhësi i Gazivodës dhe miniera e Trepçës do të privatizohen për 99 vjet dhe do të ndahen midis përfaqësuesve të Këshillit të Sigurimit në OKB (SHBA, Britania, Rusia, Kina dhe Franca).

Ideja përfshin gjithashtu edhe ndërtimin e një baze detare në qytetin e Vlorës në Shqipëri – mesa duket për NATO-n, ndërkohë që në Kuçovë ka për tu bërë një bazë ajrore. Autostrada nëpër Serbi – e njohur si Korridori 10 – ka për të qene nën mbrojtje ndërkombëtare.

Marrëveshja mes Serbisë dhe Kosovës ka për tu nënshkruar në Uashington me 12 Qershor 2019, dhe ka për të hyrë në fuqi gjashtë muaj më vonë”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shpërthim në Siri, vdesin 15 persona

Globi

Shpërthim në Siri, vdesin 15 persona

15 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë i një shpërthimi të ndodhur në qytetin Idlibit në veriperëndim të Sirisë. Tre ndërtesa në qytetin e Jisr al-Shughour u shkatërruan nga shpërthimi...

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut marrin jetën e 60 personave në Afrikën e Jugut

Globi

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut marrin jetën e 60 personave në Afrikën e Jugut

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Afrikën e Jugut kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 60 personave. Mes viktimave është dhe një foshnje gjashtë muajshe e disa fëmijë të vegjël. Më...

Ja si do jetë moti deri në fundjavë në Shqipëri

Aktualitet

Ja si do jetë moti deri në fundjavë në Shqipëri

Grimcat e rërës në ajër, por dhe reshjet e shiut të shoqëruara me baltë në vendin tonë pritet të jenë të pranishëm deri në fund të javës. Meteorologia Adiola Bani shpjegon...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!