Maqedoni, dënohen me 15 vite burg shtatë luftëtarë të ISIS

Premte, 22 Mars 2019 19:05

Një gjykatë në Maqedoni ka burgosur me 15 vite burg shtatë burra me akuzën se kanë luftuar me Shtetin Islamik në Siri dhe Irak.

Gjashtë prej tyre u dënuan me nga gjashtë vite burg, ndërkohë i shtati u dënua me nëntë vite pasi u shpall fajtor për akuzat e organizimit të një grupi terrorist.

Të dyshuarit u arrestuan gushtin e kaluar në Siri nga forcat e koalicionit ndërkombëtar dhe më vonë i’u dorëzuan autoriteteve maqedonase.

Ky është grupi i dytë nga Maqedonia Veriore që dënohet për bashkimin dhe rekrutimin luftëtarëvë në IS.

Në mars 2016 gjashtë njerëz, përfshirë një predikues mysliman u dënuan nga pesë deri në shtatë vite burgim.

Sipas policisë, 150 qytetarë të vendit i janë bashkuar Shtetit Islamik.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Lifestyle

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Një foto e fëmijërisë së futbollistit Lionel Messi dhe bashkëshortes së tij Antonela Rocuzzo, e cila është realizuar në janar të vitit 1998, është publikuar së fundmi për herë të...

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Aktualitet

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Gjykata bullgare ka dënuar me 30 vjet burgim Severin Krasmirov për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares investigative Victoria Marinova. Trupi i Marinovas u gjet më 6 tetor të vitit të kaluar...

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Aktualitet

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Eva Meksi mbërriti në Bari përpara 28 vitesh dhe tani e konsideron qytetin e saj. Aq e vendosur është t’i ofrojë atij të gjithë grintën dhe energjinë e saj, sa që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!