Shkatërrohet grupi i drogës në Itali, trafik narkotikësh edhe me shqiptarët

Saturday, 15 June 2019 17:24

Policia italiane ka arrestuar 12 persona, shtetas italianë, të dyshuar për veprimtari mafioze, grup të strukturuar kriminal në fushën e trafikut të drogës. Ata ishin një grup që synonte marrjen e monopolit dhe kontrollit mbi territorin e San Giovanni Galermo dhe Lineri në Catania.

Udhëheqësi i organizatës besohet se është Orazio Coppola, që i atribuohet klanit Mazzei – Carcagnusi, pjesë e familjes Santapaola-Ercolano. Pranë tij kishte burra besnikë, të gatshëm të hidhen në rrezik për veprimtari të ndryshme ilegale. Hetimet kanë zbuluar se pjesëmarrësit në organizatë merreshin me zhvatje e trafik droge, raportojnë mediat italiane.

Organizata, në fakt nuk kishte si qëllim vetëm trafikun e drogës, por edhe pasurimin me mënyra si zhvatja dhe presioni mbi biznesmenë lokalë. Kjo organizatë shpërndante dy lloje drogash: marijuanë dhe kokainë. Banda kishte shtrirë aktivitetin edhe në Bari, ku në një rast gjatë hetimeve ishin takuar me dy shqiptarë, të cilëve iu kishin borxhe droge.

Nga hetimet u zbulua edhe një rast grabitjeje nga ana e Antonino Nicolosi, i cili u vendos në arrest shtëpie. Të gjithë të tjerët, italianë, janë dërguar në paraburgim në Catania.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ngjarja në shkollen e Durrësit, Albana Vokshi: Shteti në duart e kriminelëve, ngjarja u mbajt e fshehtë për dy javë

Aktualitet

Ngjarja në shkollen e Durrësit, Albana Vokshi: Shteti në duart e kriminelëve, ngjarja u mbajt e fshehtë për dy javë

Si ish deputete për dy mandate në këtë zonë, Albana Vokshi ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, shpreh habinë se, si mundet shteti të fshehë një ngjarje kaq...

Politikë

Dorëheqja e Haradinajt, Noka: Tregoi që është burrë shteti. Rama burrec pushteti

Pas vendimit të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj për të dhënë dorëheqjen e parevokueshme pas thirrjes që i është bërë nga Gjykata Speciale, reagon edhe ish deputeti i PD, Flamur...

TIRANË/ I moshuari kryen veprime të turpshme para dy minoreneve

Aktualitet

TIRANË/ I moshuari kryen veprime të turpshme para dy minoreneve

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 3, kanë ndaluar 73-vjeçarin L.S me banim në Vlorë, për veprat penale ” Vepra të turpshme” dhe “Ngacmim seksual” Ndalimi i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!