Grupi i hajdutëve të parave nga bankomati, ja si bashkëpunonin shqiptarët me serbët

Hënë, 24 June 2019 19:37

7 persona janë arrestuar nga garda civile spanjolle nën akuzën e grupit të strukturuar kriminal dhe vjedhjes së një sërë bankomates në disa qytete të vendit.

4 shqiptarë, dy shtetas serbë dhe një spanjoll përbënin grupin e “specializuar” në vjedhjen e ATM-ve në Spanjë. Banda akuzohet për të paktën 9 goditje nëpër bankomatet midis krahinave të Alicante, Albacete, Valencia dhe Murcia.

Hajdutët përdornin një tip piruni për të hapur me forcë ATM-të. Madje dhe pirumi që përdorej për ngarkesat e mallrave ishte i vjedhur.

Banda i realizonte goditjet në orët e para të mëngjesit dhe nëpër zona ku gjendeshin prona industriale. Ata e tërhiqnin ATM-në me “pirunin” për ta nxjerrë nga vendi dhe më pas e transportonin në një vend të sigurt për ta zhvatur të qetë. Gjatë ‘operacionit’ që zgjaste pak çaste, në rrugë pozicionoheshej e gjithë banda për të parë apo sinjalizuar ardhjen e mundshme të policisë.

Të premten që lamë pas banda bëri goditjen e saj të fundit dhe më pas u arrestua. Policia në banesat e tyre gjeti rreth 15 mijë euri, një sërë makinash dhe materiale të tjera.

Pas arrestimeve, ata dolën para gjykatës, e cila urdhëroi ndalimin e tyre pa pagesë për të gjithë anëtarët e bandës përveç spanjollit që kishte ndihmuar në fshehjen e automjeteve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!