Studenti nga Kosova fiton konkursin ndërkombëtar të arkitekturës

Tuesday, 09 July 2019 18:59

Një student kosovar është fituesi i konkursit ndërkombëtar të arkitekturës së zhvilluar në Itali. Rron Bexheti rrëmbeu çmimin e parë së bashku me dy studentë të tjerë të universitetiy Lund të Suedisë.

Kosovari, Rron Bexheti, student në Universitetin Lund të Suedisë, është fituesi i konkursit ndërkombëtar të arkitekturës "Sfida e jetesës kolektive në Romë" 2019.

Gjatë vitit 2018 me mijëra persona protestuan në rrugët e kryeqytetit italian ndaj mungesës së politikave të strehimit.

Mjaft banorë u dëbuan nga shtëpitë që kishin zënë ilegalisht duke shtuar numrin e të pastrehëve.

Për të përballuar këtë krizë strehimi në Romë, u organizua konkursi ndërkombëtar "Sfida e jetesës kolektive" i cili ftoi arkitektë, projektues, studentë e universitete nga e gjithë bota për të realizuar projektin më të mirë për konceptin e një bashkëjetese të përballueshme.

Fituesi i këtij konkursi arkitekture u shpall projekti i Universiteti Lund  në Suedi me firmën e 3 studentëve të arkitekturës  kosovarin Rron Bexheti, Karin Frykholm dhe Lisa Fransson.

Ky projekt parashikon ndërtimin e banesave të ardhshme në Romë përgjatë 19 km gjatësi të mureve Aurelian që rrethojnë disa pjesë të qytetit.

Projekti synon të zgjidh problemin e politikave të strehimit e të dëshmoj se ky mur historik është i dobishëm për një të mirë të përbashkët për banorët e qytetit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Keshilla e avokatit për shqiptarët që jetojnë pa dokumenta në SHBA

Aktualitet

Keshilla e avokatit për shqiptarët që jetojnë pa dokumenta në SHBA

Nga Avokati Kieran Both Emigrantët në mbarë Shtetet e Bashkuara janë trembur nga lajmet e fundit lidhur me bastisjet në shkallë të gjerë të ndërmarra nga DHS (Departamenti i Sigurisë Kombëtare)...

Emigracioni në Mesdhe, Italia stopon dokumentin e Parisit

Globi

Emigracioni në Mesdhe, Italia stopon dokumentin e Parisit

Italia ka refuzuar të nënshkruaj dokumentin e Parisit pas takimit informal mbi emigracionin në Mesdhe që u mbajt sot në kryeqytetin francez. Ministri i Brendshëm italian Matteo Salvini nuk ka marrë...

Aksident në Shkodër, makina përplas motoristin e biçiklistin

Aktualitet

Aksident në Shkodër, makina përplas motoristin e biçiklistin

Një aksident ka ndodhur në Shkodër, ku për pasojë janë plagosur dy persona. Aksidenti ka ndodhur në rrugën Shkodër-Lezhë në fshatin Beltojë e në të janë përfshirë një motor tip...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!