Italia, më shumë burime për frenimin e valës së imigrantëve

Tuesday, 09 July 2019 21:41

Qeveria italiane ka në plan të përdorë më shumë burime financiare në luftën e saj kundër emigrantëve që arrijnë me anije, thanë zyrtarët. Komentet vijnë ndërkohë që numri i të ardhurve po rritet, duke e shtuar trysninë ndaj ministrit të brendshëm Matteo Salvini.

Rreth 47 emigrantë u sollën në breg të martën para agimit nga një anije patrullimi e policisë italiane, ndërsa një anije bamirëse e refuzuar nga Italia shpëtoi 44 vetë në Mesdheun qendror dhe tha se ata do të transferoheshin në Maltë gjatë ditës. Pas një rënieje të shpejtë muajt e fundit, numri i emigrantëve është shtuar që nga qershori.

Kontrabandistët e qënieve njerëzore gjithnjë e më shumë po i fusin anijet e tejmbushura me emigrantë thellë në ujërat ndërkombëtare për t’iu shmangur rojeve bregdetare libiane të financuara nga Italia.

Salvini, i cili e ka ndërtuar kredibilitetin e tij politik kryesisht me përpjekjet për të ndalur fluksin e emigrantëve, i shkroi homologut të tij tunizian duke i kërkuar të bëjë më shumë për të penguar nisjen e njerëzve nga Tunizia dhe për të pranuar me shpejtësi ata që kapen duke ikur.

Gjatë 18 muajve të fundit, numri më i madh i emigrantëve që hyjnë në Itali është nga Tunizia.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Keshilla e avokatit për shqiptarët që jetojnë pa dokumenta në SHBA

Aktualitet

Keshilla e avokatit për shqiptarët që jetojnë pa dokumenta në SHBA

Nga Avokati Kieran Both Emigrantët në mbarë Shtetet e Bashkuara janë trembur nga lajmet e fundit lidhur me bastisjet në shkallë të gjerë të ndërmarra nga DHS (Departamenti i Sigurisë Kombëtare)...

Emigracioni në Mesdhe, Italia stopon dokumentin e Parisit

Globi

Emigracioni në Mesdhe, Italia stopon dokumentin e Parisit

Italia ka refuzuar të nënshkruaj dokumentin e Parisit pas takimit informal mbi emigracionin në Mesdhe që u mbajt sot në kryeqytetin francez. Ministri i Brendshëm italian Matteo Salvini nuk ka marrë...

Aksident në Shkodër, makina përplas motoristin e biçiklistin

Aktualitet

Aksident në Shkodër, makina përplas motoristin e biçiklistin

Një aksident ka ndodhur në Shkodër, ku për pasojë janë plagosur dy persona. Aksidenti ka ndodhur në rrugën Shkodër-Lezhë në fshatin Beltojë e në të janë përfshirë një motor tip...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!