Delegatët e Kongresit të Manastirit

Hënë, 12 November 2018 12:31

Nga Kastriot Dervishi

Fytyrat e këtyre personaliteteve që u mblodhën në Manastir në vitin 1908 për të na dhënë alfabetin e gjuhës shqipe, nuk duhen harruar. Fotoja është përjetësuar nga Mit’hat Frashëri dhe revista e tij “Dituria”. Pavarësisht se kongresi i Manastirit, nuk përfundoi me sukses (sepse doli me dy variante), zhvillimi i tij ishte i domosdoshëm, sepse nuk dihej si do shkonte puna e gjuhës shqipe. Alfabetin më të mirë, atë që përdorim sot, e vendosi koha. Emrat e këtyre burrave hasen fare rrallë nëpër rrugët tona, sepse të padenjët komunistë janë më të pranishëm sesa ata që e deshën shumë Shqipërinë.

Modifikuar më Hënë, 12 November 2018 16:37

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arrestohet 50-vjeçari që ushtroi dhunë ndaj bashkëshortes

Aktualitet

Arrestohet 50-vjeçari që ushtroi dhunë ndaj bashkëshortes

Policia e Tiranës ka arrestuar një 50-vjeçar, pasi ky i fundit kishte ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes së tij. Në pranga ka rëndë shtetasi me inicialet D. P., 50 vjeç, banues...

Shehu: Po ndjehet pulsi i rrëzimit të diktaturës së krimit të Ramës

Politikë

Shehu: Po ndjehet pulsi i rrëzimit të diktaturës së krimit të Ramës

Nga Tritan Shehu Sot jemi me 20 Shkurt, dite qe nuk e harrojme kurre, Dite e Madhe e ndryshimeve te medha, e shembjes se simboleve te nje prej rregjimeve me tragjike...

Mban nënën e vdekur 6 javë në shtëpi të rrethuar me 60 aromatizues

Kuriozitete

Mban nënën e vdekur 6 javë në shtëpi të rrethuar me 60 aromatizues

Një vajzë mbajti të vdekur nënën e saj në banesë për 6 javë, duke rrethuar kufomën që po kalbej në shtëpi me më shumë se 60 aromatizues ajri, tha policia. Jo-Whitney...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!