Delegatët e Kongresit të Manastirit

Hënë, 12 November 2018 12:31

Nga Kastriot Dervishi

Fytyrat e këtyre personaliteteve që u mblodhën në Manastir në vitin 1908 për të na dhënë alfabetin e gjuhës shqipe, nuk duhen harruar. Fotoja është përjetësuar nga Mit’hat Frashëri dhe revista e tij “Dituria”. Pavarësisht se kongresi i Manastirit, nuk përfundoi me sukses (sepse doli me dy variante), zhvillimi i tij ishte i domosdoshëm, sepse nuk dihej si do shkonte puna e gjuhës shqipe. Alfabetin më të mirë, atë që përdorim sot, e vendosi koha. Emrat e këtyre burrave hasen fare rrallë nëpër rrugët tona, sepse të padenjët komunistë janë më të pranishëm sesa ata që e deshën shumë Shqipërinë.

Modifikuar më Hënë, 12 November 2018 16:37

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

Globi

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

 Nga Jannis Papadimitriou    Pas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor. Një humbje...

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Globi

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Një mori tërmetesh po godet Kalabrinë, pas tërmetit të parë në mesnatë, që i zgjoi të gjithë në panik në orën 1:31 të së hënës dhe bëri që mijëra njerëz t'ia mbathin nga shtëpitë. Në Serre dhe...

Kuvendi me 122 deputetë, shteron lista e PD

Politikë

Kuvendi me 122 deputetë, shteron lista e PD

Kuvendi i Shqipërisë regjistron sot 122 deputetë nga 140 që duhej të kishte. 18 deputetë që mungojnë i përkasin Partisë Demokratike, lista e së cilës tashmë ka shteruar. Nga lista...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!