Libraria “Lumo Skëndo” në Tiranë dhe një gënjeshtër e E.Hoxhës

Tuesday, 13 November 2018 09:54
Libraria "Lumo Skëndo" dhe mjedis i brendshëm i saj. Foto e vitit 1933 nga "Minerva" Libraria "Lumo Skëndo" dhe mjedis i brendshëm i saj. Foto e vitit 1933 nga "Minerva"

Nga Kastriot Dervishi

Në kryqëzimin midis rrugës së Dibrës me rrugën e sotme të “Barrikadave” (ish rruga “Mbretëresha Geraldinë”), (afër teqesë) ka qenë dikur  libraria “Lumo Skëndo”. Jo shumë larg njëri-tjetrit, Enver Hoxha shiste cigare e mish derri në dyqanin "Flora", ndërsa Mit'hat Frashëri shiste libra e jepte dituri. Fotografia tregon librarinë "Lumi Skëndo", e cila u shit më 5.2.1941 për 30 mijë franga. Aktet e shitjes u përpiluan nga noteri publik Muntaz Kokalari. Blerës ishte Mehmet Ali Ndroqi i shoqërisë “Skamba”. Të pranishëm si dëshmitarë në aktin e shitjes ishin Njazi Rushen Demi nga Filati dhe Ramazan Shaban Koçi nga Kruja.  Në librin e tij “Kur u hodhën themelet e Shqipërisë së re” (Tiranë 1984), Enver Hoxha përshkruan edhe një takim që ka pasur me Mit’hat Frashërit, ku thotë se shkonte ndonjë herë për të blerë ndonjë libër. Hoxha as në libër nuk heq dorë nga zakoni i vjetër i mashtruesit e gënjeshtarit. Thotë se ishte ilegal kur takoi Mit’hat Frashërin, në një kohë që libraria është shitur në shkurt 1941 dhe ai ka dalë ilegal në maj 1942 pas zbulimit të dokumenteve të PKSH-së nga policia e kohës. Nuk ka asnjë mundësi të jetë zhvilluar ndonjë debat i pretenduar në librari, por sigurisht mund të jetë zhvilluar në mjedise të tjera (p.sh. te shtëpia e Bahri Omarit) që Hoxha nuk do t’i tregojë sepse komprometonin qëndrimin e tij gjatë luftës.Edhe sot, ithtarët e Enver Hoxhës, takëmi i llumit enverist, kriminelë e persekutorë të diktaturës, pasardhës të tyre, nuk mund të rrinë pa përbaltur figurën e Mit’hat Frashërit, nuk rrinë dot pa gënjyer ndaj tij, pasi me Shqipërinë e dashurinë për librin ata nuk i lidh asnjë. Nuk u shqitet dashuria për draprin sovjetik e yllin komunist. Ndjehen ende sovjetikë e jo shqiptarë.

Modifikuar më Tuesday, 13 November 2018 18:09

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arben Kastrati: Filmi “Unë dhe Millosheviqi” do të sjellë aktorë të famshëm botërorë në Kosovë

Kulturë

Arben Kastrati: Filmi “Unë dhe Millosheviqi” do të sjellë aktorë të famshëm botërorë në Kosovë

Është në vlugun e punëve për realizimin e filmit të metrazhit të gjatë “Unë dhe Millosheviqi”, me skenar dhe regji të Arben Kastratit. Në një intervistë të dhënë për KultPlus...

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

Globi

Zgjedhjet e parakohshme të Aleksis Cipras më 30 qershor

 Nga Jannis Papadimitriou    Pas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor. Një humbje...

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Globi

Panik në Itali! 13 tërmete orët e fundit në Kalabri, njerëzit ikin nga shtëpitë

Një mori tërmetesh po godet Kalabrinë, pas tërmetit të parë në mesnatë, që i zgjoi të gjithë në panik në orën 1:31 të së hënës dhe bëri që mijëra njerëz t'ia mbathin nga shtëpitë. Në Serre dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!