1948/Njeriu me emrin Hitler në Shqipëri

Hënë, 07 Janar 2019 17:20

Nga Kastriot Dervishi

Në kohë të ndryshme, shqiptarët kanë qenë emocionalë në vendosjen e emrave të fëmijëve të tyre. Para vitit 1944, haset prania e emrave siHitler apo Benito (Musolini). Ndonëse kjo nuk mori karakter masiv, si veprim nuk ngeli në vend. Kjo traditë jo e mirë, për fat të keq u bë dukuri gjatë viteve të komunizmit kur shpërthyen leninat, stalinat, voroshillovat, molotovat etj.

Gjatë diskutimeve të Presidiumit të Kuvendit Popullor, lexohen praktika të shumta për shtetas që duan të ndërrojnë emrin. Propozimi për ndërrimin emrin bëhej nga Ministria e Drejtësisë dhe vendosej nga Kryesia e Presidiumit të Kuvendit Popullor.

Sipas procesverbalit nr.160, datë 5.3.1948 janë shqyrtuar disa propozime për ndryshime emrash e mbiemrash. Spikasin këtë datë ndryshimet e mbiemrave “Suma” dhe “Jevgu” (shumë i përhapur në ndërrime), si dhe i emrit Hitler. Ndërsa “Suma” u bë “Duma” dhe “Jevgu” u bë “Ramazanaj”, u vendos që emri i shtetasit Hitler Kafexhiu të bëhej Skënder Kafexhiu. Me nënshkrimet e Omer Nishanit (kryetari), Koçit Xoxes (nënkryetari) dhe firmën e sikletshme të Myslim Pezës (nënkryetar), në vitin 1948, emri Hitler u largua nga gjendja civile.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pas golit të dytë tifozët Kuq e Zi hodhën sende ndaj portierit

Sport

Pas golit të dytë tifozët Kuq e Zi hodhën sende ndaj portierit

Kombëtarja Shqiptare ka pësuar edhe golin e dytë para pak minutash në stadiumin “Loro Boriçi”, ndërsa mesfushori i Milanit, Calhanoglu vrapoi të festojë poshtë tribunës së tifozëve shqiptarë, çka provokoi...

Vrasja e avokatit të Shullazit, gazetari tregon takimin e fundit me të: Jam shokuar

Aktualitet

Vrasja e avokatit të Shullazit, gazetari tregon takimin e fundit me të: Jam shokuar

I ftuar në studion e “Report Tv”, gazetari Elton Qyno, ka rrëfyer takimin e fundit me avokatin Ravik Gurra, i cili u ekzekutua mbrëmjen e sotme në qytetin e Elbasanit. Qyno...

Dhoma e Avokatisë: Autorët e vrasjes së Ravik Gurrës të vihen para drejtësisë

Aktualitet

Dhoma e Avokatisë: Autorët e vrasjes së Ravik Gurrës të vihen para drejtësisë

Dhomave e Avokatisë së Shqipërisë ka reaguar lidhur me vrasjen në Elbasan të avokatit të njohur Ravik Gurra. Përmes një deklarate për mediat, Dhoma e Avokatisë kërkon që ngjarja të trajtohet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!