1966/Udhëheqësi me njeriun e ri plak e zborist

E Enjte, 10 Janar 2019 17:41

Nga Kastriot Dervishi

Më 27-30 nëntor 1966 pasi la Sarandën, udhëheqësi iu drejtua vendlindjes, Gjirokastrës. U zhvilluan shumë takime dhe disa fjalë u hodhën në kartë në ditarin e diktatorit. Fotografët fiksuan shumë foto. Diktatori vizitoi kooperativa e uzina. Shumica e tyre nuk u bënë pjesë e albumeve. Nuk u gjetën interesante. Dukej një popull i lodhur dhe i trembur. Njëra prej tyre ishte edhe kjo e bërë me një njeri të ri, por të vjetër në moshë të kalitur nga revolucioni. Është sajuar me veshje ushtari e po bisedon në rrugë.  Veshja e të moshuarit është shumë teatrale. Ai është mobilizuar për të treguar gatishmërinë e tij në mbrojtje të revolucionit. Teksa e këqyr me endje, diktatori mban cigaren në dorë, ndërsa plaku nuk e sheh as në sy.

Në ditar, diktatori E.Hoxha shkruan ndër të tjera: “Vizitën e parë e bëra në Uzinën Metalike. Uzinë e bukur, e re, me zgjerimin e asortimente. U gëzova shumë kur pashë se shumica dërrmuese e atyre që punonin atje ishin vajza të reja me arsim 7-vjeçar dhe me gjimnaz... Vajta vizitova kooperativat e artizanatit. Shumë gra punojnë në to dhe janë të zellshme, të gëzuara, punëtore. Gruaja ka hyrë gjerësisht në prodhim dhe sulmon me vrull përpara…U fola grave për problemet e kohës”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Babai i Ibrahim Bashës: Djalin ma vranë me snajper, shteti hesht!

Aktualitet

Babai i Ibrahim Bashës: Djalin ma vranë me snajper, shteti hesht!

Në një video, pak muaj përpara se të ndahej nga jeta, Ibrahim Basha shihet duke bërë stërvitje. Ai kishte marrë pjesë në disa misione në Afganistan me trupat ushatarake, ishte...

Ndalet koha në kopshtin e Prrenjasit, kushtet si para vitit 1990

Aktualitet

Ndalet koha në kopshtin e Prrenjasit, kushtet si para vitit 1990

Kamera e emisionit BOOM ka shkuar në qytetin e vogël të Prrenjasit, për të parë kushtet e kopshtit publik të këtij qyteti. Aty duket sikur koha ka ndaluar, pasi kushtet janë...

Kate Middleton tregon vështirësitë e të qenurit nënë

Lifestyle

Kate Middleton tregon vështirësitë e të qenurit nënë

Kate Middleton ka treguar së fundmi vështirësitë e të qenurit nënë. Dukesha është nënë e tre fëmijëve dhe ka ndarë me të gjithë, sfidat e të qenurit prind. “Është shumë e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!