1966/Udhëheqësi me njeriun e ri plak e zborist

E Enjte, 10 Janar 2019 17:41

Nga Kastriot Dervishi

Më 27-30 nëntor 1966 pasi la Sarandën, udhëheqësi iu drejtua vendlindjes, Gjirokastrës. U zhvilluan shumë takime dhe disa fjalë u hodhën në kartë në ditarin e diktatorit. Fotografët fiksuan shumë foto. Diktatori vizitoi kooperativa e uzina. Shumica e tyre nuk u bënë pjesë e albumeve. Nuk u gjetën interesante. Dukej një popull i lodhur dhe i trembur. Njëra prej tyre ishte edhe kjo e bërë me një njeri të ri, por të vjetër në moshë të kalitur nga revolucioni. Është sajuar me veshje ushtari e po bisedon në rrugë.  Veshja e të moshuarit është shumë teatrale. Ai është mobilizuar për të treguar gatishmërinë e tij në mbrojtje të revolucionit. Teksa e këqyr me endje, diktatori mban cigaren në dorë, ndërsa plaku nuk e sheh as në sy.

Në ditar, diktatori E.Hoxha shkruan ndër të tjera: “Vizitën e parë e bëra në Uzinën Metalike. Uzinë e bukur, e re, me zgjerimin e asortimente. U gëzova shumë kur pashë se shumica dërrmuese e atyre që punonin atje ishin vajza të reja me arsim 7-vjeçar dhe me gjimnaz... Vajta vizitova kooperativat e artizanatit. Shumë gra punojnë në to dhe janë të zellshme, të gëzuara, punëtore. Gruaja ka hyrë gjerësisht në prodhim dhe sulmon me vrull përpara…U fola grave për problemet e kohës”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pas golit të dytë tifozët Kuq e Zi hodhën sende ndaj portierit

Sport

Pas golit të dytë tifozët Kuq e Zi hodhën sende ndaj portierit

Kombëtarja Shqiptare ka pësuar edhe golin e dytë para pak minutash në stadiumin “Loro Boriçi”, ndërsa mesfushori i Milanit, Calhanoglu vrapoi të festojë poshtë tribunës së tifozëve shqiptarë, çka provokoi...

Vrasja e avokatit të Shullazit, gazetari tregon takimin e fundit me të: Jam shokuar

Aktualitet

Vrasja e avokatit të Shullazit, gazetari tregon takimin e fundit me të: Jam shokuar

I ftuar në studion e “Report Tv”, gazetari Elton Qyno, ka rrëfyer takimin e fundit me avokatin Ravik Gurra, i cili u ekzekutua mbrëmjen e sotme në qytetin e Elbasanit. Qyno...

Dhoma e Avokatisë: Autorët e vrasjes së Ravik Gurrës të vihen para drejtësisë

Aktualitet

Dhoma e Avokatisë: Autorët e vrasjes së Ravik Gurrës të vihen para drejtësisë

Dhomave e Avokatisë së Shqipërisë ka reaguar lidhur me vrasjen në Elbasan të avokatit të njohur Ravik Gurra. Përmes një deklarate për mediat, Dhoma e Avokatisë kërkon që ngjarja të trajtohet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!