1978/Instituti i Studimeve Marksiste-Leniniste në një foto

E Enjte, 31 Janar 2019 10:41

Nga Kastriot Dervishi

Me vendimin nr.32, datë 23.2.1966 u krijua Instituti i Studimeve Marksiste-Leniniste (ISML). Përbëhej nga sektorët e historisë së PPSH-së, filozofisë, ekonomisë politike, lëvizjes komuniste e punëtore e nacionalçlirimtare ndërkombëtare, biblioteka dhe botimet. Veprimtaria dokumentohet vetëm vitet 1967-1968. Instituti merrej me zhvillimin e propagandës së specializuar sepse kjo ishte mjeti kryesor për krijimin e përshtatjen e njeriut të ri. Nuk kanë mbërritur në ditët tona shumë foto apo dokumente të këtij instituti. Fotoja bashkëlidhur është e datës 16.10.1978 kur punonjësit e ISML zhvilluan një takim në shtëpinë e drejtoreshës së tyre, Nexhmije Hoxha, në kuadër të 70-vjetorit të lindjes së diktatorit të Shqipërisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U kapën me drogë, arrestohen 3 të rinj në Itali, mes tyre një shqiptar

Bota Shqiptare

U kapën me drogë, arrestohen 3 të rinj në Itali, mes tyre një shqiptar

Tre të rinj, mes të cilëve një 24-vjeçar shqiptar, janë arrestuar ditën e sotme në Itali, pasi dyshohen si shpërndarës droge. Djemtë e fshihnin mallin dhe të ardhurat e përfituara...

Netanyahu do i vendosë emrin e Donald Trump një vendbanimi në lartësitë Golan

Globi

Netanyahu do i vendosë emrin e Donald Trump një vendbanimi në lartësitë Golan

Izraeli njoftoi se do të emërojë një vendbanim në Rrafshnaltën e Golanit me emrin e presidentit të SHBA-së, Donald Trump. Ky veprim, sipas autoriteteve izraelite, bëhet si shenjë mirënjohje për...

“Shkrimtarja e “50 Hijet e Greit” krijon perceptim negativ për shqiptarët”

Aktualitet

“Shkrimtarja e “50 Hijet e Greit” krijon perceptim negativ për shqiptarët”

Autorja e sagës erotike, “50 Hijet e Greit”, Erika Leonard James, është përballur më kritika për mënyrën se si i përshkruan shqiptarët në librin e saj të ri. Ambasadori shqiptar në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!