Kodet që do realizonin ekzekutimet me vdekje të listës nr.1

E Enjte, 14 February 2019 17:53

Nga Kastriot Dervishi

Veprimet me listat nr.1 dhe nr.2 parashikoheshin të bëheshin natën. Llogaritej koha e nevojshme për kryerjen e arrestimeve në nivel zone, lagje, qyteti dhe rrethi, si dhe mënyrën e sigurimit dhe shoqërimit të elementeve të kategorizuar nga vendi i arrestimit në qendrën e zonës e deri ne qendrën e përgjithshme të rrethit, duke parashikuar variantin me automjete e me këmbë. Për zbatimin e tyre do vepronin grupet operative për kapjen, shoqërimin dhe sigurimin e “elementit armik” me bazë zone, lagje dhe qytete të vogla.

Në bazë të direktivës “Mbi funksionet dhe detyrat e forcave të armatosura të MPB-së për kohë lufte”, ministrit i Punëve të Brendshme nxori udhëzimin udhëzimi nr.01-38, datë 22.11.1982 “Për spastrimin e zonës në situatë lufte nga elementët armiq me rrezikshmëri të theksuar”, sipas së cilës në rast agresioni të armatosur nga jashtë, urdhri për veprim me listat nr.1 e nr.2, jepet me shkrim vetëm nga ministri me miratim të Këshillit të Mbrojtjes. Kur ishte e pamundur, urdhri transmetohej me shifër. Me marrjen e urdhrin, kryetari i degës së punëve të brendshme (ose zëvendësi kur mungonte ky) hapte plikon e posaçme dhe vijonte zbatimin e porosive. Punëtorët operativë të Sigurimit ishin përgjegjësit e parë për arrestimet duke pasur njohje fizike të elementëve në fjalë, të cilët i çonin në vendin e caktuar të përqendrimit.

Udhëzimi vijues “Për mënyrën e veprimit të kryetarit të degës së punëve të brendshme me marrjen e urdhrit nëpërmjet shifrës shtetërore për spastrimin e zonës në situatë lufte nga elementët armiq me rrezikshmëri të theksuar”, përcaktonte mënyrën e veprimit. Ministri paraqitej me pseudonim “Erzeni 444” ndërsa kryetari i degës “Shkumbini 555”.

Urdhri që i vinte kryetarit të degës së punëve të brendshme nga ministri me shkrim apo telegrami ishte parullë me kuptim të marrë vesh më parë. Ja rastet e parullave:

-“Sateliti doli nga kozmosi”. Sapo merrte këtë kryetari i degës merrte masat për ekzekutimin e personave që bënin pjesë në listën nr.1.

-“Raketa kozmike u shkatërrua”. Jepej në rastet kur ekzekutimi i listës nr.1 ishte bërë.

-“Prova doli me sukses”. Ishte parulla me të cilën kryetari i degës së punëve të brendshme njoftonte ministrin për përfundimin e detyrës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksione masive në Gjirokastër, kapen katër persona problematikë

Aktualitet

Aksione masive në Gjirokastër, kapen katër persona problematikë

Policia e qarkut të Gjirokastrës gjatë 24 orëve të fundit ka vënë në pranga katër persona, të cilët akuzohen për vepra të ndryshme penale. Dy persona nga Memaliaj janë vënë në...

Presidenti malazez kundër ndryshimit të kufijve: Sjell rrezikun e inisiativave zinxhir

Politikë

Presidenti malazez kundër ndryshimit të kufijve: Sjell rrezikun e inisiativave zinxhir

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, ka përsëritur rezervat e tij që marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë të përfshijë edhe ndryshimin e kufijve. Në një intervistë dhënë gazetës podgoricase...

Grabitja e shekullit në Europë, zhduken 1.3 trilionë € TVSH

Globi

Grabitja e shekullit në Europë, zhduken 1.3 trilionë € TVSH

Vjedhja më e madhe e shekullit ka shifra të frikshme. Më shumë se 1,260 miliardë euro të destinuara për 28 shtetet e Bashkimit Europian u zhdukën në tetë vjet, mes...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!