“Është shprehur kundër sistemit kooperativist, ka thënë se në vendet kapitaliste ka bollëk”

Diel, 17 February 2019 18:03

Nga Kastriot Dervishi

Avni Qazim Zhiti, lindur më 1916 në Melovë të Skraparit me kohën e dënimit 28 vjet, 5 muaj e 6 ditë është pjesë e historive që i takojnë atyre që vuajtën më shumë në komunizëm. Ai i takonte brezit të dënuarve të vitit 1945 që u ridënuan pas lirimit të parë.

-Periudha e vuajtjes së burgimit:

1945-1963: 18 vjet, 6 muaj, 12 ditë

1970-1980: 9 vjet, 10 muaj, 24 ditë

-Mosha në fillim të dënimit: 29 vjeç

-Mosha në mbarim të dënimit: 64 vjeç

Dënimi i parë

U arrestua më 2.5.1945. Akuzohej se kishte luftuar në frontin sovjetik në vitin 1941 i mobilizuar nga italianët. Për këtë nuk sillej asnjë informacion tjetër. Akuzat e brendshme janë folklorike, të karakterit qesharak që nuk lidhen me faje apo me luftën. U dënua nga Gjykata Ushtarake e Beratit, e cila me vendimin nr.154, datë 22.9.1945 në bazë të ligjit nr.41 e dënoi me burgim të përjetshëm. U lirua nga kampi nr.309 Rubik më 14.11.1963.

Dënimi i dytë

Më 27.11.1970 u arrestua sërish. Së bashku me 7 persona të tjerë u dënua nga Gjykata Popullore e Skraparit. Për të treguar armikun e “tmerrshëm” gjykata i shtonte edhe ndonjë akuzë sabotimi të vogël. Të gjithë cilësoheshin kulakë. Në vendim ndër të tjera thuhej:

“Ashtu siç kanë pranuar vetë të gjykuarit, ata janë shprehur për rrëzimin e pushtetit popull nga ndërhyrjet ushtarake të forcave imperialiste-revizioniste. Ata janë shprehur kundër sistemit kooperativist të bujqësisë dhe në kundërshtim me realitetin, gjendjen ekonomike në vendin tonë e kanë paraqitur të vështirë, ndërsa për jetën në vendet kapitaliste kanë thënë se gjoja ka bollëk, liri, se standardi i jetës është më lart, etj”. Me vendimin nr.12, datë 19.5.1971, gjykata e dënoi me 10 vjet burgim. U lirua më 21.10.1980.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fier/ Në kërkim për vjedhje e falsifikim vulash, 5 në pranga

Aktualitet

Fier/ Në kërkim për vjedhje e falsifikim vulash, 5 në pranga

Pas intensifikimit të masave për kapjen e personave të shpallur në kërkim, Policia e Fierit ka vënë në pranga 5 persona, ku ndaj tyre rëndojnë akuza të ndryshme. Siç njofton policia...

Aksione masive në Gjirokastër, kapen katër persona problematikë

Aktualitet

Aksione masive në Gjirokastër, kapen katër persona problematikë

Policia e qarkut të Gjirokastrës gjatë 24 orëve të fundit ka vënë në pranga katër persona, të cilët akuzohen për vepra të ndryshme penale. Dy persona nga Memaliaj janë vënë në...

Presidenti malazez kundër ndryshimit të kufijve: Sjell rrezikun e inisiativave zinxhir

Politikë

Presidenti malazez kundër ndryshimit të kufijve: Sjell rrezikun e inisiativave zinxhir

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, ka përsëritur rezervat e tij që marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë të përfshijë edhe ndryshimin e kufijve. Në një intervistë dhënë gazetës podgoricase...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!