Kongreset e partisë me demonstrim propagande, në kulmin e diktaturës dhe varfërisë

Saturday, 23 Mars 2019 18:04

Nga Kastriot Dervishi

Kur partitë komuniste organizojnë kongrese të nivelit madhështor me shpenzime, shfaqje, etj, vendi ndodhet në një diktaturë dhe varfëri të tmerrshme. Kongresi është forma më e lartë e hipokrizisë në vende diktatoriale. Udhëheqësi mban fjalimin programatik të shoqëruar me lëvdata për veten dhe propagandë të shfrenuar kundër armikut brendshëm dhe të jashtëm.

Fotografia i përket kongresit të 6-të të PPSH-së, zhvilluar më 1-7 nëntor 1971 në sallën e pallatit të madh të kulturës. Rruga e Durrësit nga vitin delegatët dhe sheshi “Skënderbej” u kthen në vende ku zhvillohej propaganda para se të fillonin seancat. Delegatët mund të hynin edhe në mënyrë individuale, por është bërë kështu. Është menduar për organizimin e propagandës me dekorin që shihet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Lifestyle

Të dashuruar që fëmijë, del Foto e fëmijërisë së Messit dhe bashkëshortes

Një foto e fëmijërisë së futbollistit Lionel Messi dhe bashkëshortes së tij Antonela Rocuzzo, e cila është realizuar në janar të vitit 1998, është publikuar së fundmi për herë të...

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Aktualitet

Përdhunoi dhe vrau gazetaren, dënohet 30 vjet burg

Gjykata bullgare ka dënuar me 30 vjet burgim Severin Krasmirov për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares investigative Victoria Marinova. Trupi i Marinovas u gjet më 6 tetor të vitit të kaluar...

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Aktualitet

28 emigrantë shqiptarë garojnë në zgjedhjet e majit në Itali

Eva Meksi mbërriti në Bari përpara 28 vitesh dhe tani e konsideron qytetin e saj. Aq e vendosur është t’i ofrojë atij të gjithë grintën dhe energjinë e saj, sa që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!