Kongreset e partisë me demonstrim propagande, në kulmin e diktaturës dhe varfërisë

Saturday, 23 Mars 2019 18:04

Nga Kastriot Dervishi

Kur partitë komuniste organizojnë kongrese të nivelit madhështor me shpenzime, shfaqje, etj, vendi ndodhet në një diktaturë dhe varfëri të tmerrshme. Kongresi është forma më e lartë e hipokrizisë në vende diktatoriale. Udhëheqësi mban fjalimin programatik të shoqëruar me lëvdata për veten dhe propagandë të shfrenuar kundër armikut brendshëm dhe të jashtëm.

Fotografia i përket kongresit të 6-të të PPSH-së, zhvilluar më 1-7 nëntor 1971 në sallën e pallatit të madh të kulturës. Rruga e Durrësit nga vitin delegatët dhe sheshi “Skënderbej” u kthen në vende ku zhvillohej propaganda para se të fillonin seancat. Delegatët mund të hynin edhe në mënyrë individuale, por është bërë kështu. Është menduar për organizimin e propagandës me dekorin që shihet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident i rëndë në Golem, një i vdekur

Aktualitet

Aksident i rëndë në Golem, një i vdekur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot ë në orët e para të mëngjesit në aksin rrugor Plepa-Kavajë. Raportohet se një automjet ka përplasur një kalimtare, e cila ka ndërruar...

Parashikimi i motit për sot, 16 korrik 2019

Moti

Parashikimi i motit për sot, 16 korrik 2019

Moti do të jetë me vranësira mesatare deri në reshje të dendura shiu në të gjithë vendin. Era do të  jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi  8 m/sek në...

Si e zhvatën djalin e biznesmenit tri vajzat mashtruese. I morën 180 mijë dollarë

Aktualitet

Si e zhvatën djalin e biznesmenit tri vajzat mashtruese. I morën 180 mijë dollarë

Një ish-studente në Gjirokastër edhe dy shoqet e saj, të dyshuara se hodhën në kurth djalin e një biznesmeni duke e zhvatur, pretendon se në fakt dhuratat e tij ishin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!