“Hero i Popullit” në komunizëm, por i paguar nga fashizmi më parë

Premte, 19 Prill 2019 09:16

Nga Kastriot Dervishi

Në dokumentacionin e viteve 1939-1943, do të gjesh plot “antifashistë” të 1944-s. Me poste zyrtare, me përfitime materiale, etj, pikërisht në kohën kur kampet e fashizmit mbusheshin me antifashistë antikomunistë. Sepse komunistët i urrejnë jashtëzakonisht antifashistët antikomunistë. Nuk i durojnë dot. Se këta "antifashistët" që u bënë komunistë, vetëm fundin e luftës kanë "heroik". Le të shohim rastin që sjell sot.  

Me vendimin nr.873, datë 21.5.1940, Këshilli i Ministrave vendosi që pjesëmarrës në grushtin e dështuar të shtetit të vitit 1935, t’i paguheshin rrogat përkatëse nga Ministria e Financave. Personi më i njohur në këtë vendim është Zylyftar Veleshnja (Çela). Në kohën e grushtit të shtetit, ky ishte ngarkuar nga organizata të kryente disa atentate kundër drejtuesve të shtetit. siç edhe dihet, regjimi fashist i kishte shumë për zemër këta që kishin kryer kësi punësh. Nuk mund t’i linte Zylyftari pa marrë rrogat e regjimit fashist. Sigurisht me atë kredencial i plotësonte të gjitha kushtet. Në vitin 1945 Zylyftari dha shumë dënime me vdekje në Berat, duke çuar në plumb gjithë parinë e asaj prefekture, duke i akuzuar si fashistë. Në vitin 1949 Zylyftarit iu dha titulli “Hero i Popullit”. Sot emrin e tij e mbajnë rrugë e shkolla si “antifashist” i madh.  

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk i fliste për klipin me drogë dhe alkool, Bebe Rexha pajtohet me babain

Bota Shqiptare

Nuk i fliste për klipin me drogë dhe alkool, Bebe Rexha pajtohet me babain

3 muaj më parë këngëtarja shqiptare me famë botërore Bebe Rexha publikoi këngën e titulluar ‘Last Hurrah’. Por klipin e këngës më drogë, cigare dhe alkool, ku Bebe shfaqej në skena...

Zgjidh një çelës dhe testo personalitetin tënd

Aktualitet

Zgjidh një çelës dhe testo personalitetin tënd

Zgjedhja mund t'ju surprizojë pasi do zbuloni diçka interesante për personalitetin tuaj. 1 - Ju keni zgjedhur çelësin më të thjeshtë. Pavarësisht formës së zakonshme, ka një dizajn shumë unik. Kjo...

Nuk e ka prezantuar kurrë të atin: Xhensila Myrtezaj publikon foton e parë me të!

Show-biz

Nuk e ka prezantuar kurrë të atin: Xhensila Myrtezaj publikon foton e parë me të!

Xhensila Myrtezaj është ndjerë nostalgjike sot dhe ka publikuar një foto familjare! Këngëtarja shqiptare nuk e ka prezantuar kurrë të atin në publik, por sot ka thyer rregullin e saj dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!