1943/Avokati u quajt “spiun” dhe u vra se iu gjetën kartëvizita

Premte, 10 May 2019 18:19

Nga Kastriot Dervishi

Gjithkujt mund t’i qëllojë rasti që gjatë një prezantimi të marrë nga një i saponjohur kartëvizitën e tij. Kjo nuk e bën marrësin as fajtor dhe as miqësor me personin që e ofron atë, pasi nuk do të thotë asgjë. E tillë ka ndodhur me avokatin Petro Dilo. Kishte investuar shumë për formimin e tij dhe në fund, jeta i merret nga Shefqet Peçi se kështu i teket këtij. Në çfarëdo lloj lufte, ekzekutimi nuk bëhet kot për një kartvizitë, por qartësisht kur një person është kriminel apo ka prova të minimale për bashkëpunimin e tij me armikun. Kartvizita nuk është provë. Raporti i gjatë i Shefqet Peçit për aktivitetin e celulës komuniste të Kardhiqit, përmend edhe një vrasje. Njësiti komunist ka ndaluar autobusin e linjës Gjirokastër-Tiranë për të vrarë një person që e quante "spiun". Nuk e ka gjetur atë dhe ka vrarë një tjetër. Nuk mund të dilte pa një vrasje. Duhej bërë dikush tjetër "spiun". Pa gjë nuk dilte njësiti.

Letra e datës 22 qershor 1943 e“Tërmetit” (Shefqet Peçit) mbi punën e celulës së Kardhiqit për Komitetin Qarkor të PKSH-së Gjirokastër (ekstrakt)

Më 22.6.1943, ditën e martë, ndërsa po udhëtonte prej Gjirokastre në Tiranë, u ndal nga njësiti jonë gueril në rrugën midis Gjirokastrës e Tepelenës, makina e “SATA”-s nga ana e një njësiti gueril të çetës. Ndërsa pritej të udhëtonte në të dhe të ndodhej brenda spiuni Hasan Cami, sikurse ishte lajmëruar nga ana e atij qarkori, fatkeqësisht nuk figuroi fare në makinë e në listën e biletave. Nga ana tjetër u arrestua nga pasagjerët dhe u ekzekutua, spiuni i fashizmit, Petro Dilo. Para se të tërhiqej për t’u ekzekutuar, u dha një konferencë e shkurtër para pasagjerëve duke u vënë në dukje roli i spiunëve në interes të fashizmit dhe dënimin që populli u jep atyre. Spiuni në fjalë, nga dokumentet që iu tërhoqëm, iu gjetën disa të vlefshme, të cilat tregojnë haptazi marrëdhëniet e tij me kolonel Mugia, organizatorin e spiunazhit në Gjirokastër. Në njërën nga kartëvizitat thuhej tekstualisht: “L’avocato Petro Dilo e libero entrare nel mio uffcio, el qualanque giorno, anche nei giorno, di anni di guerra”. Ekzekutimi i tij është pritur me kënaqësi të madhe nga gjithë populli i krahinës sonë...”.

Vdekje fashizmit me luftë

Liri popullit me gjak

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sejamini: Shqipëria i pari vend në botë pa Gjykatë Kushtetuese e Gjykatë të Lartë

Politikë

Sejamini: Shqipëria i pari vend në botë pa Gjykatë Kushtetuese e Gjykatë të Lartë

Publicisti Neritan Sejamini ka reaguar me një shenim në faqen e tij në facebook për situatën në të cilën ndodhet sitemi i drejtësië në vend. “Dje Shqiperia u bë vendi i...

Dua Lipa, Orlando Blum dhe yjet që shkëlqejnë në Kanë

Show-biz

Dua Lipa, Orlando Blum dhe yjet që shkëlqejnë në Kanë

Në edicionin e 72-të të Festivalit të Filmit në Kanë nuk ka munguar as këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa. Fotot flasin vetë për shkëlqimin e yjeve...

Panariti: Shqipëria, si një "kavje"  eksperimentesh të dështuara

Politikë

Panariti: Shqipëria, si një "kavje" eksperimentesh të dështuara

Ish-deputeti i LSI-së, Edmond Panariti, reagon për keqqeverisjen e Edi Ramës,  ku, sipas tij, jemi bërë si kavje eksperimenti për qeverinë, duke harruar faktin se kaviet dëmtohen në rast mossuksesi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!