1973/Revolta e Spaçit, 93 persona me të dhëna agjenturiale-operative, 4 të pushkatuar

Hënë, 20 May 2019 18:38

Nga Kastriot Dervishi

Më 21 maj 1973 të burgosurit në kampin e punës së detyruar nr.303 në Spaç u ngritën në revoltë. Gjithçka nisi si protestë kundër keqtrajtimit të një shokut të tyre në regjim biruce e vazhdoi në një protestë që tronditi gjithë regjimin. Në përfundim, u evidentuan prej organeve të Sigurimit 93 pjesëmarrës aktivë. U zhvilluan 5 procese politike, u dhanë shumë vite burg dhe u pushkatuan katër persona. Dënimet u dhanë këto data:

1-Grupi i parë, dënuar më 24.5.1973

2-Grupi i dytë, dënuar më 30.6.1973

3-Grupi i tretë, dënuar më 13.7.1973

4-Grupi i katërt, dënuar më 21.7.1973

5-Grupi i pestë, dënuar më 25.7.1973

Disa nga parullat e hedhura gjatë revoltës ishin:

-"Ja vdekje ja liri"

-“Ne nuk punojmë as sot as mot”,

-“Rroftë Shqipëria e Lirë”,

-“Ju jeni katila dhe keni lyer duart me gjakun tonë”,

-“Do t'ju djegim si Stalini"

-“Mos u gënjeni se kurrë në botë nuk do të fitojë komunizmi”

-“Poshtë komunistët”

-“Rroftë Europa e lirë”

Të mos harrojmë të dënuarit me vdekje, martirët e lirisë: Skënder Daja, Dervish Bejko, Hajri Pashaj dhe Pal Zefi.

Modifikuar më Hënë, 20 May 2019 18:41

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!