I burgosuri i revoltës së Qafë Barit

Diel, 26 May 2019 18:00

Kostandin Gjordeni ishte personi kryesor i revoltës së Qafë Barit më 22 maj 1984. Përveç tre të dënuarve që humbën jetën, ai u plagos gjatë ndërhyrjes së forcave të regjimit për të shtypur këtë qëndresë. Gjordeni në procesin ndaj 12 personave pjesëmarrës në revoltë u dënua me 15 vjet burgim. Fotografitë e tregojnë të plagosur në Qafë Bari, si dhe fotoja e fundit e bërë pikërisht në kampin ku vuajti shumë vite burgim e punë të detyruar. Në ceremoninë e organizuar me rastin e revoltës në Qafë Bari më 22 maj të këtij viti, Gjordeni mbajti fjalën e tij, duke qenë si gjithnjë i qartë kundër privuesve të lirisë së tij.

Modifikuar më Hënë, 27 May 2019 10:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Show-biz

“Je më e ngrohtë se dielli”/ Olta Gixhari “ndez” rrjetin, fansat e “mbysin” me komente

emperaturat e nxehta kanë bërë që plazhet dhe pishinat të jenë plot që në muajin qershor. Gjithashtu edhe vip-at shqiptarë kanë provokuar fansat me fotot e tyre me bikini. Një prej tyre...

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Politikë

E FUNDIT/ Ndahet nga jeta themeluesi i Partisë Demokratike, Ina Zhupa e prekur jep lajmin e hidhur

Ish-kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Sejdi Peka ka ndërrua jetë ditën e sotme. Lajmin të ditur e ka bërë të ditur...

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Globi

Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!