1956/Ndotja e qendrës së votimit në zgjedhjet vendore

E mërkurë, 26 June 2019 09:22

Në qendrat ku zhvilloheshin paradat e votimeve, kanë ndodhur edhe ngjarje të tilla. Në vitin 1956 u zhvilluan zgjedhje vendore që bëheshin për këshilltarë popullorë. Këta pastaj zgjidhnin komitetet ekzekutive apo nivelet e tjera më të ulëta. Kryetarët e komiteteve ekzekutive të rretheve rekomandoheshin më parë nga Byroja Politike dhe pastaj “zgjidheshin” nga këshilltarët popullorë. Pra në këtë rast, bëhej dy herë votim formal: një herë nga populli dhe një herë tjetër nga këshilltarët. Pavarësisht se ishte diktaturë, edhe qendrat e votimit cenoheshin me anë të ndotjes. Rasti bashkëlidhur tregon atë që ka ndodhur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Globi

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros për arsye sigurie

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme. Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi...

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Bota Shqiptare

Gëzim Muçolli : Fitorja diplomatike e ambasadores Alma Lama kundër Serbisë në Romë

Pak ditë më parë, mjaftoi  një shkrim i postuar te portali më i lexuar shqip dhe italisht te shqiptarët e Italisë, Albania NEWS, që të nxisë kërshërinë dhe brengën e...

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Aktualitet

Përplasen dy makina në Tropojë/ Humb jetën 9-vjeçari, plagosen 5 të tjerë

Një aksident i rënë ka ndodhur sot në Tropojë. Dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën në aksin rrugor Bajram Curri – Sopot. Si rrjedhojë ka ndërruar jetën gjatë transportimit për në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!