1986/“Votuam për pushtetin tonë, për partinë japim jetën”

Diel, 30 June 2019 17:50

Zgjedhjet janë organizimet më të spektakolare të diktaturave. Si asnjëherë tjetër, gënjeshtra dhe falsiteti ngrihen në nivele aq të larta. Po ashtu përdoreshin për të rritur “mobilizimin” e punonjësve për të realizuar planet, etj. Fotografitë tipike të ditës së votimit ishin ato që shihnin larmi njerëz që qëndronin të palëvizur para një kutie votimi. Pëlqehej zakonisht përzierja e ushtarakëve me popullit. Parullat ishte klishe të njohura. Po ato. Në zgjedhjet vendore të 27 prill 1986 në propagandën e kohës spikasnin parullat: “Votuam për pushtetin tonë që duam ta ruajmë si sytë e ballit”; “Jo një votë, po edhe jetën tonë e të fëmijëve japim për Frontin e për partinë”, apo më tej komentet:

-“Nga një legjislaturë në tjetrën nuk janë bërë vetëm hapa gjigandë përpara në industri e bujqësi, shkencë e mbrojtje, por janë rritur e shumuar njerëzit tanë, zotërit e vërtetë të fabrikave e uzinave, të hidrocentraleve dhe të fushave me grurë, të laboratorëve dhe auditorëve të shkollave të larta e të Akademisë së Shkencave”.

-“Fryma e lartë e aksionit dhe mobilizimi revolucionar që karakterizoi çdo kolektiv për të shkrua në zgjedhjet e 27 prillit me sa më shumë rezultate, po ngrihet më tej tani në prag të festës së 1 majit. Menjëherë pas zgjedhjeve, në shumë rrethe u ndërmorën aksione në sektorë të ndryshëm të jetës e të prodhimit.

1 koment

  • Përgjigju Vuk Karagjiqi

    Diel, 30 June 2019 23:19 komentuar nga Vuk Karagjiqi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Keshilla e avokatit për shqiptarët që jetojnë pa dokumenta në SHBA

Aktualitet

Keshilla e avokatit për shqiptarët që jetojnë pa dokumenta në SHBA

Nga Avokati Kieran Both Emigrantët në mbarë Shtetet e Bashkuara janë trembur nga lajmet e fundit lidhur me bastisjet në shkallë të gjerë të ndërmarra nga DHS (Departamenti i Sigurisë Kombëtare)...

Emigracioni në Mesdhe, Italia stopon dokumentin e Parisit

Globi

Emigracioni në Mesdhe, Italia stopon dokumentin e Parisit

Italia ka refuzuar të nënshkruaj dokumentin e Parisit pas takimit informal mbi emigracionin në Mesdhe që u mbajt sot në kryeqytetin francez. Ministri i Brendshëm italian Matteo Salvini nuk ka marrë...

Aksident në Shkodër, makina përplas motoristin e biçiklistin

Aktualitet

Aksident në Shkodër, makina përplas motoristin e biçiklistin

Një aksident ka ndodhur në Shkodër, ku për pasojë janë plagosur dy persona. Aksidenti ka ndodhur në rrugën Shkodër-Lezhë në fshatin Beltojë e në të janë përfshirë një motor tip...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!