Nga Fritz RADOVANI   SHPELLA  E  PREK  CALIT  (TARTACITES)   “PA MALET E VERIUT: SHQIPNISË DO T’I MUNGONTE TRUNI GURT’…
Nga Kastriot Dervishi Faik Nexhip Margaritari nga Margëlliçi i Fierit, i vitlindjes 1908 është ndër njerëzit me vite të gjata…
Nga PROF. SHEFQET HOXHA Më 21 janar 2019 ishte 30-vjetori i vdekjes së Muharrem Bajraktarit, nacionalistit dhe antikomunistit të njohur…
Nga Kastriot Dervishi Në qytetin e Tiranës ndodhi një masakër prej së cilës pati disa të vrarë më 4.2.1944. Gazeta…
Nga Kastriot Dervishi Me anë të një ftese elektronike, ambasadori kinez Zhou Ding dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion…
Nga Kastriot Dervishi Në vitet 1973-1982 Sigurimi i Shtetit hyri në shkollat e mesme. Filloi edhe rekrutimin gjimnazistëve. Synim ishte…
Nga Kastriot Dervishi Me vendimin nr.32, datë 23.2.1966 u krijua Instituti i Studimeve Marksiste-Leniniste (ISML). Përbëhej nga sektorët e historisë…
Nga Kastriot Dervishi Më 3 tetor 1949 desantuan në zonën e Vlorës dy grupe, i pari në Tragjas dhe i…
Nga Kastriot Dervishi Të dhëna të drejtorëve të drejtorive të Sigurimit të Shtetit në MPB. Po ndaj me publikun një…
Nga Kastriot Dervishi Më 28.1.1990 në Tiranë u zhvillua një demonstratë e heshtur në sheshin “Skënderbej”. Kjo ishte e para…
Nga Kastriot Dervishi Oficeri me Akademi Ushtarake, Zef Cin Ashta, lindur në Shkodër në vitin 1913, u dënua tre herë…
Nga Kastriot Dervishi Kohët e fundit, miku im Nikolin Kurti bëri të njohur letrën e ish prokurorit të shkallës së…

Lajmet e fundit

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Kronikë

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Një kalimtare ka mbetur e plagosur gjatë një aksidenti rrugor në aksin Lezhë-Milot, në vendin e quajtur Ishull Lezhë. Shtetasja me iniciale Gj.Ll. 58 vjeçe, banuese në Pukë, u përplas nga...

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Bota Shqiptare

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Qeverisë foli sërish për çështjen e dialogut me Serbinë dhe taksën. Ai deklaroi se, njohja e shtetit kosovar është kërkim faljeje për veprimet...

Basha takim me ambasadorin britanik

Politikë

Basha takim me ambasadorin britanik

Pasditen e sotme kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka realizuar një takim me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Duncan Norman. Ky takim vjen vetëm një ditë pas vendimit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!