Nga Kastriot Dervishi Rexhep (Rexho) Plaku, lindur më 1895 në Konispol, me dy dënimi të gjata, është i dyti nga…
NGA DALIP GRECA* • Atë të premte të 16 janarit 1959, vatranët dhe anëtarët e Shoqatës “Shqipëria e Lirë”, tek…
Nga Kastriot Dervishi Më 29 nëntor 1945 u shpall Republika Popullore Federative e Jugosllavisë. Më 2 dhjetor 1945 u zhvilluan…
Nga Kastriot Dervishi Nisur nga rasti i fundit kur presidenti ushtroi të drejtën kushtuese të mosshndërrimit në dekret të një…
Nga Kastriot Dervishi Më 27-30 nëntor 1966 pasi la Sarandën, udhëheqësi iu drejtua vendlindjes, Gjirokastrës. U zhvilluan shumë takime dhe…
Nga Kastriot Dervishi Data 9.1.1945 shënon ekzekutimin e parë me vdekje me vendim gjykate për arsye politike në Shqipërinë komuniste.…
Nga Kastriot Dervishi Burgu politik nr.17 i Gjirokastrës në kalanë e këtij qyteti funksionoi në vitet 1944-1953. Është cilësuar si…
Nga Kastriot Dervishi Në kohë të ndryshme, shqiptarët kanë qenë emocionalë në vendosjen e emrave të fëmijëve të tyre. Para…
Nga Kastriot Dervishi Me 30 vjet e 8 ditë burgim, Haki Isufi nga Slatina e Mokrës është në listën e…
Nga Kastriot Dervishi Lufta në Europë kish mbaruar qysh më 9 maj 1945. Mirëpo partizanët nga Shqipëria qëndruan deri në…
Nga Kastriot Dervishi Divizioni i 6-të komunist, ishte njëri nga njësitë që shkuan në trojet shqiptare në Jugosllavi për të…
Nga Kastriot Dervishi Në fushën e Namazgjasë në Elbasan, nisi të ndërtohej në vitet ’70 pallati i sportit i qytetit.…

Lajmet e fundit

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Kronikë

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Një kalimtare ka mbetur e plagosur gjatë një aksidenti rrugor në aksin Lezhë-Milot, në vendin e quajtur Ishull Lezhë. Shtetasja me iniciale Gj.Ll. 58 vjeçe, banuese në Pukë, u përplas nga...

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Bota Shqiptare

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Qeverisë foli sërish për çështjen e dialogut me Serbinë dhe taksën. Ai deklaroi se, njohja e shtetit kosovar është kërkim faljeje për veprimet...

Basha takim me ambasadorin britanik

Politikë

Basha takim me ambasadorin britanik

Pasditen e sotme kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka realizuar një takim me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Duncan Norman. Ky takim vjen vetëm një ditë pas vendimit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!