Sipas porosisë që dha partia, u formuan dy grupe. Grupi kryesor u dënua në sallë kinemaje dhe u bë dokumentar.…
Nga Kastriot Dervishi Në vitin 1977 në Rrethin e Beratit u arrestuan disa kundërshtarë të regjimit që zhvillonin agjitacion e…
Nga Kastriot Dervishi Me rastin e sjelljes në atdhe të eshtrave të Mit’hat Frashërit u pa një sëkëlldi e madhe…
Nga Kastriot Dervishi Në studion "Elita" të Bukureshtit kanë dalë disa patriotë shqiptarë. Në këtë kohë, në kryeqytetin e Rumanisë,…
Kush ka harruar, këto foto i përkatësin veprimeve të huliganëve të Partisë Socialiste që nën urdhrat e Edi Ramës dogjën…
Në foto është zëvendësdrejtori i Drejtorisë së Policisë së Tiranës, Gjergj Jorgo. Është i gjakosur nga dhuna e militantëve socialistë…
Nga Kastriot Dervishi Sa herë kujtoni ato parullat komuniste për bashkim “pa dallim feje, krahine e ideje”, lexoni letrat e…
Nga Kastriot Dervishi Në shtator 1943, në Shqipëri nisi edhe zyrtarisht lufta civile. Rastet sporadike, ia lanë radhën një lufte…
Nga Gazmend Bakiu Aleksandër Hobdari (1888-1963) lindi në qytetin e Tiranës. Pasi kreu shkollën fillore në Tiranë, dhe gjimnazin në…
Nga Kastriot Dervishi Vazhdimisht komunistët marrin poza krenarie e hiqen si antifashistë. Pavarësisht se regjimi i tyre i kaloi njëmijë…
Nga Kastriot Dervishi Në shkurt (sipas Ramadan Çitakut) ose mars (sipas Dushan Mugoshës) 1944 një oficer gjerman ka ardhur në…
Nga Kastriot Dervishi Komunistët nuk janë të sinqertë në festimet që bëjnë me rastin e ardhjes në pushtet dhe vrasjes…

Lajmet e fundit

Orteku godet vendpushimin në Zvicër, bora zë poshtë mbi 10 njerëz (FOTO/VIDEO)

Globi

Orteku godet vendpushimin në Zvicër, bora zë poshtë mbi 10 njerëz (FOTO/VIDEO)

Një grup njerëzish janë zënë poshtë nga një ortek në një vendpushim të skive në alpet zvicerane. Sipas policisë në Valais, orteku është raportuar në Crans-Montana rreth orës 14:15 duke...

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Kronikë

Aksident në Lezhë, "Benzi" përplas kalimtaren nga Puka

Një kalimtare ka mbetur e plagosur gjatë një aksidenti rrugor në aksin Lezhë-Milot, në vendin e quajtur Ishull Lezhë. Shtetasja me iniciale Gj.Ll. 58 vjeçe, banuese në Pukë, u përplas nga...

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Bota Shqiptare

Haradinaj i kthehet Mogherinit: Serbia t’i kërkojë falje Kosovës për krimet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Qeverisë foli sërish për çështjen e dialogut me Serbinë dhe taksën. Ai deklaroi se, njohja e shtetit kosovar është kërkim faljeje për veprimet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!